Tetszett a cikk?

Kukacos fügét és lisztériás sajtot is talált a hazai élelmiszerüzletekben az ÁNTSZ, amely húsvét előtti ellenőrzése során 6 millió 750 ezer forintnyi birságot szabott ki.

Az ÁNTSZ, az Álletegészségügyi, Növény- és Fogyasztó Védelmi Szolgálat szakembereivel együtt körülbelül 250 mintát vizsgált meg, amelyeket a nagyáruházláncok boltjaiban, illetve piacokon vettek - számolt be az MTV Híradója. A laboreredmények szerint általában biztonságosak a magyar élelmiszerek, de azért akadt néhány kifogásolható termék.

Ötvenhatféle tejből például nyolccal voltak problémák: öt magyarnál alacsonyabb, három külföldinél pedig magasabb volt a zsírtartalom a feltüntetettnél. Egy dán nemespenésszel érlelt lágysajtban pedig - főleg a terhes nőkre veszélyes - lisztéria kórokozót találtak.

Egy heringkonzervben a higany mennyisége haladta meg a megengedet szintet, de a termék így sem káros az egészségre. Az egyik piacon begyűjtött Iránból származó fügében viszont élő molylárvák voltak.

A szakemberek szerint azonban összességében véve biztonságosak a magyar élelemiszerek, az ellenőrzés pedig hatékony, nincs szükség egy új hatóság felállítására. A húsvét előtti akcióhoz hasonló élelmiszerbiztonsági ellenőrzésekre a jövőben is számíthatnak a forgalmazók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Marketing|PR

Túloznak a reklámok a különleges élelmiszereknél

A fogyasztóvédők szerint a gyártók, a forgalmazók az eladhatóság érdekében olyan hangzatos, figyelemfelkeltő kifejezéseket használnak a reklám alapján értékesített élelmiszereknél, amelyek többsége tudományosan nem igazolt.

Gazdaság

Kampány a genetikailag módosított élelmiszerek ellen

A Greenpeace aktivistái Magyarországon is megjelentették vásárlósegítő ismertetőjüket, melyben feltüntetik, mely szupermarketekben, s mely gyártók esetében kell a vevőknek tartaniuk génkezelt (GM) alapanyagú élelmiszerektől.

MTI Gazdaság

Kampány a túl zsíros élelmiszerek ellen

Az Európai Fogyasztók Szervezete (BEUC) európai kampányt indít a gyerekkori elhízás visszaszorítása és az egészséges táplálkozás elterjesztése érdekében, amelyhez csatlakozott az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) is.