szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz kezdeményezi, hogy a Tokaj Kereskedőház Rt. kerüljön vissza a tartósan állami tulajdonban maradó vagyontárgyak közé. Az MSZP szerint már beadták ezt a javaslatot, amelyet a kormány is támogat.

Szerdán a Fidesz négy országgyűlési képviselője a frakció nevében két indítványt: egy törvényjavaslatot és egy határozati javaslatot nyújt be a Tokaj Kereskedőházzal kapcsolatban - közölte Répássy Róbert. A törvényjavaslat arról szól, hogy a Tokaj Kereskedőház kerüljön vissza a tartósan állami tulajdonban maradó vagyontárgyak közé.

A határozati javaslat felszólítja a kormányt, hogy állítsa vissza a Tokaj Kereskedőház Rt. 2002. május 31-i mérleg szerinti vagyoni állapotát, helyezze vissza a cég vagyonába a 2002-es kormányváltás után kikerült vagyoni elemeket, azaz a mintegy 288 ezer palackból álló muzeális borkészletet, a világörökség részét képező felbecsülhetetlen értékű Szarvas- és Király-dűlőből 22 hektár szőlőbirtokot, a tarcali borászati múzeumot és kutatóintézetet, valamint a tolcsvai muzeális pincészetet.

A határozati javaslat felkéri a kormányt, mérje fel, hogy az említetteken kívül milyen egyéb jelentős vagyonelemek kerültek ki a cég vagyonából, állapítsa meg a vagyoncsökkenést, és erről készítsen írásbeli jelentést az Országgyűlés számára - tette hozzá.

Répássy azt mondta: a Tokaj Kereskedőház 23 százalékát korábban a Forrás Rt. szerezte meg, amelyet utóbb eladtak az Arago Rt-nek, a kormány döntése alapján pedig később visszavásárolták a 23 százalékot. Ezen az ügyleten azonban 90 milliárd forintot bukott az állam - jegyezte meg. A Fidesz információi szerint a felbecsülhetetlen értékű muzeális borokat 1200 forintos darabáron vásárolta meg a Kecskeméti Borászati Kht.

Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese azt mondta, szerdán délelőtt nyújtották be az Országgyűlésnek azon indítványukat, amelyben javasolják, hogy a Tokaj Kereskedőház Rt. mellett a Magyar Villamosművek Rt., a Magyar Posta Rt. és a Paksi Atomerőmű Rt. is maradjon tartósan állami tulajdonban.

László Boglár kormányszóvivő megerősítette, hogy a kormányváltás óta a Tokaj Kereskedőház bizonyos történelmi, nemzeti értéket képviselő vagyontárgyai - a muzeális borkészlet vagy az említett két dűlő - a Kincstári Vagyon Igazgatósághoz kerültek ki.

"Éppen azért (...), hogyha bármikor is sikeres privatizációja történik a Tokaj Kereskedőháznak, akkor ezek a vagyontárgyak a privatizációnak semmiképpen ne képezzék részét" - indokolta a döntést. Hozzátette: feltételezni sem szeretné, hogy a Fidesz bármely képviselője ezeknek a vagyontárgyaknak a privatizációját akarná szorgalmazni. Közölte, hogy a kormány támogatja az MSZP-s indítványt.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Orbán-hasonlata miatt menesztenék Székhelyit

A Fidesz szegedi szervezete azt követeli, hogy Székhelyi József mondjon le a Szegedi Nemzeti Színház élén betöltött főigazgatói posztjáról az SZDSZ szombati küldöttgyűlésén elhangzott beszéde miatt.

MTI/hvg.hu Itthon

Perelhet a Fidesz a Tokaj-ügy miatt

"Az elmúlt napok rágalmai után a Fidesz jogászai vizsgálják a jogi elégtétel lehetőségét" - mondta Révész Máriusz szóvivő, aki megerősítette, mindenképpen jogi elégtételt vesznek, de az még nem dőlt el, hogy milyen formában.

Itthon

Orbán privatizált volna Tokajban

A Tokaj Kereskedőház Rt. privatizációját Orbán Viktor – bízva a Fidesz győzelmében – a 2002-es választások utánra tervezte – állítja az Élet és Irodalom riportja.

MTI Itthon

Fidesz: Székhelyi kijelentése az SZDSZ szégyene

Székhelyi József kijelentése az egész SZDSZ szégyene, hiszen a párt küldöttei között egyetlen egy nem akadt, aki tiltakozott volna emiatt, és felemelte volna a szavát legalább a Himnusz meggyalázása ellen - mondta Révész Máriusz.

MTI Itthon

Tokaj: egymásnak üzenget a Fidesz és az MSZP

A Fidesz parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi a Tokaj Kereskedőház Rt. ügyében; szerintük az Orbán Viktor pártelnök ellen indított szocialista támadás hátterében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és az MSZP népszerűségvesztése, illetve az kereskedőház bújtatott privatizációjának leplezése húzódik meg, a szocialisták szerint a Fidesz "kármentő akciója" átlátszó.