szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A forint szerda reggel tovább esett a bankközi devizapiacon, míg a dollár új csúcsok felé tört. A forintot - amely az elemzők szerint tovább gyengülhet - elsősorban nemzetközi piaci hatások mozgatják. Járai Zsigmond, a jegybank elnöke szerint az EU viharai is elbizonytalanították a befektetőket.

A forint szerdán gyengébben nyitott a bankközi devizapiacon, az eurót reggel 255,20/30 forinton jegyezték, 80 fillérrel erősebben a 254,50/60 forintos keddi árfolyamnál. A forint 48 bázisponttal 9,60 százalékra romlott a  +/-15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán.

A kereskedők az első fél órában élénk forgalomról számoltak be, az euró a 254,50 és 255,30 forint közötti utat ez alatt a rövid idő alatt kétszer is megjárta. A dollár újabb csúcsok felé tör, a reggel jegyzett 206,70/90 forintos kurzus csaknem másfél forinttal volt erősebb a keddi 205,35/55 forintos árfolyamnál. 
 
A reggel közzétett külkereskedelmi mérleg adatok lényegében a várt hiányt mutatták az év első három hónapjában, ezért érezhető piaci hatásuk nem volt - mondják a piacon. A nap további részében 253,50 és 256,00 forint közötti sávban várják az euró jegyzését, amit ezúttal is elsősorban nemzetközi piaci hatások mozgatnak majd. 

Időközben az euró szinte már sajnálatra méltóvá kezd válni: A bukott francia referendum és a németországi előrehozott választások illetve a forgalmi adó emelésének problematikája hangulati mélypontra taszította - írja a globalfx.hu. Az elemzés szerint mostanra már az indikátorok is veszélyt jelenthetnek. Az egyik legfontosabb például az ifo index 2004 eleje óta folyamatosan esik. 

A magyar jegybank a gyengébb konjunktúra ellenére is lassúbb menetbe akar kapcsolni pénzpolitikai lazítási kurzusában. "Kamatcsökkentéshez a játéktér kisebb, mint volt korábban" - közölte Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Financial Times Deutschland (FTD) szerdai interjújában.

"A befektetőknek kisebb az étvágyuk magyarországi befektetésekhez, mint volt néhány hónappal ezelőtt" - közölte Járai. Az amerikai kamatemelések ismét vonzóbbá tették a befektetéseket a dollárövezetben. Az EU-n belüli viharok elbizonytalanították a befektetőket. "A (franciaországi) referendum nem jó jel Európa számára". Amennyiben a hangulat a piacokon megfordulna, "lelassulhatna a közeledési (konvergencia) folyamat" - mondta a magyar jegybankelnök az FTD-nek.

Járai szerint egy ilyen helyzetben a központi banknak óvatosan kell cselekednie. Mindenesetre nyilvánvalóan még nem látja szükségét annak, hogy magasabb kamatokkal ellensúlyozzon - olvasható az FTD-ben. "Bízunk abban, hogy a jelenlegi árfolyamok mellett is el tudjuk érni inflációs célunkat" - idézi a lap Járait, hozzátéve, hogy nem következett be a forint zuhanása. "Nem ez lenne az eset azonban, amennyiben a forint jelentősen leértékelődne" - idézte a lap a bankelnököt.

Járai szerint a kormány 2005-ben sem éri el célját, a költségvetési deficit jelentős mérséklését. Kirajzolódik ugyanakkor, hogy a 2006-os választások után a konszolidálás nagyobb helyértékkel bír majd. Csak így lehetséges az euró 2010-re tervezett bevezetése. "Nagyon nehéz lesz, de még mindig lehetséges" - közölte az MNB elnöke. A kormánnyal való viszonyában Járai az enyhülésre helyezi a hangsúlyt. "A helyzet békésebb, mint volt néhány hónappal ezelőtt" - közölte.

Abszurd feltételezés az euró túlélési kockázatairól beszélni (Oldaltörés)

Az euró dollárárfolyama szerda délelőtt Frankfurtban több mint hét és félhónapos mélypontra süllyedt, de később valamivel erősödött és 1,2271 dolláron állt. Elemzők szerint az újabb esés elsősorban az euróövezet feldolgozóipari menedzsereinek véleményét tükröző mutató vártnál gyengébb alakulása miatt következett be, mások szerint egy a német Stern magazin által megjelentetésre készülő cikkel is kapcsolatos. Ugyanakkor kisebb erősödése összefügghet ezért Hans Eichel német pénzügyminiszter és Axel Weber, a német központi bank elnökének közös nyilatkozatával, miszerint a német kormányzat teljes eltökéltséggel támogatják az európai pénzügyi rendszert. A német pénzügyi vezetők közölték, hogy az euróé egy sikertörténet, fontos lépés Európa jövőjének biztonsága szempontjából.

A német bank erről szóló közlése megjegyzi: Eichel és Weber kizártnak tartja, hogy az európai monetáris unió összeomoljon, semmiféle ennek eshetőségével kapcsolatos "abszurd" fontolgatásnak nem (voltak) részesei. Ez a nyilatkozat válasz volt a német Stern magazinnak egy - még a lap megjelenése előtt kiszivárgott - tudósítására, miszerint Eichel és Weber már a múlt héten az európai monetáris unió összeomlásának lehetőségét is felvetették egy megbeszélés során, hogy úgymond Németország gazdaságának leromlását összefüggésbe hozták az euróval, hogy annak bevezetése óta nincs lehetőség (az eurózónás államokban) levinni a kamatokat, miként ezt tehetik más európai országok.

A múlt heti magas szintű német pénzügyi megbeszélés egyik résztvevője a Reuters hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy az eurójövő kérdéséről német közgazdászok vitatkoztak, a pénzügyi vezetők a megbeszélések ezen részén jelen sem voltak.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A forint széles sávban ingadozva erősödött

A forint csütörtökön enyhén erősödött a bankközi devizapiacon, az eurót 254,35/45 forinton jegyezték négy óra tájban, 20 fillérrel gyengébben a 254,55/65 forintos szerdai árfolyamnál. A forint 9,91 százalékon állt a +/-15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán.

MTI Gazdaság

Tovább eshet a forint

A forint szerdán lényegében változatlan szinten nyitott a bankközi devizapiacon, az eurót 254,90/255,10 forinton jegyezték, míg kedden délután 255,00/10 forinton állt az árfolyam.

MTI Gazdaság

Leminősítés hatására gyengült a forint

Az amerikai Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő pénteken "A mínusz"-ra, illetve "A-2"-re rontotta Magyarország helyi valutában jegyzett szuverén hosszú, illetve rövid lejáratú adósságának osztályzatát. A leminősítés rontotta a hangulatot a BÉT-en, s hatására enyhén gyengült a forint a bankközi devizapiacon.