Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A közép-európai új EU-tagországokat, Ausztriát és Görögországot is megelőzi Magyarország a GDP-arányos kockázati tőkebefektetések értékének tekintetében. Az elmúlt 15 évben ezek a tőkealapok 1,8 milliárd eurót fektettek hozzávetőleg 600 magyar cégbe.
Az elmúlt 15 évben Magyarország annak ellenére vált Közép-Kelet-Európa egyik kockázati tőke központjává, hogy a törvényi szabályozás következtében az állami tulajdonú befektetőkön kívül gyakorlatilag nincs itthon bejegyzett kockázati tőkealap. A jelenleg mintegy 40 Magyarországon ígéretes befektetési lehetőségeket kereső alapot külföldön jegyezték be.
Magyarországon az első kockázati tőke befektetések közvetlenül a rendszerváltás után történtek. A Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (HVCA) adatai alapján az elmúlt 15 évben megközelítőleg 1,8 milliárd euró kockázati tőkét fektettek be több mint 600 magyar cégbe.
© Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület |
Ahol jelentősebb lemaradás érzékelhető, az a cégekből történő kiszállások (exitek) módja. Magyarországon az elmúlt években gyakorlatilag nem beszélhetünk tőzsdei bevezetésről - pedig Nyugat-Európában a tőkealapok szívesen adják el részüket a börzén keresztül. A tőkepiac viszonylagos fejletlensége következtében az exitek között jóval kevesebb más kockázati tőkésnek történő értékesítés, illetve hitellel történő kiváltás történt, kevesebb azonban a leírt befektetés is.
Az európainál magasabb hazai növekedés és a kevesebb leírt befektetés következtében a kockázati tőkebefektetők számára a magyar piac továbbra is kellő vonzerővel bír. Bár a kockázati tőkealapok kizárólag akkor fektetnek be egy cégbe, amikor az exitet biztosítottnak látják, az általános vélekedés alapján ha egy cég sikeres, akkor eladható.
Szükséges azonban rámutatni a nyugat-európai piac gyengeségeire is. Igaz, hogy hazánkban a korai fázisú befektetések a nyugat-európaival egy szinten vannak, mégis e szint a kívánatosnál jóval alacsonyabb. Ez több okra vezethető vissza.
Az első ok az lehet, hogy a korai fázisban lévő fejlesztési elképzelések sikeres megvalósulása általában kockázatosabb, mint a későbbi fázisban lévőké. Másodszor egy kisebb befektetéssel sokszor ugyanannyi munka van, mint egy nagyobbal, azonban a kisebb befektetési volumen következtében egységnyi munkaóra ráfordítás nagyobb mértékben rontja a kockázati tőke megtérülését.
A magyar kockázati-tőke piac Közép-Kelet-Európában tehát vezető szerepet tölt be és megközelíti az európai fejletségi szintet. A befektetési volumen az elmúlt években folyamatosan meghaladta a 27 milliárd forintot. Éppen a befektetési volumen tekintetében komoly viszont a lemaradás, amelyet a magán-nyugdíjpénztárak kockázati tőkealapokba történő invesztálása jelentős mértékben kompenzálhat.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
15–9-re nyertek a mieink.