szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

896 millióra csökkentette az Európai Bizottság Magyarországnak az Európai Unió központ költségvetésébe idén fizetendő hozzájárulását.

A testület az egyik uniós garanciaalap tavalyi maradványa,illetve friss gazdasági adatok (növekedési ráta, infláció, árfolyam, vám- és áfa-bevételek) alapján uniós szinten összesen 526 millió eurós csökkentésről döntött a 25 tagország számára. A legnagyobb mértékű a mérséklés Nagy-Britannia (909 millió euró) és Németország (320 millió) számára, Magyarország a harmadik legnagyobb csökkentést kapta.

Néhány ország hozzájárulása viszont a friss adatok tükrében emelkedett. Lengyelország 318 millió euróval többet (2,367 milliárdot), Spanyolország 163 millióval magasabb összeget (8,9 milliárdot) juttat a közös büdzsébe, de többet fizet például Csehország (999) is.

Az EU brüsszeli végrehajtó testülete már májusban is bejelentett egy jelentős csökkenést a tavalyi költségvetési maradványra hivatkozva. Akkor 22 millió euróval kurtították meg az eredetileg 1,003 milliárd euróban megállapított magyar hozzájárulást. Uniós szinten az eredeti 105,216 milliárdos befizetés a mostani döntéssel együtt 101,953 milliárdra csökken.

Dalia Grybuskaité, a bizottság költségvetés kérdésekért felelős tagja hétfőn jó hírnek minősítette a mérséklést, és úgy vélte, annak minden tagország haszonélvezője lesz, amelynek nemzeti forrásai növekednek az uniós kötelezettségek csökkenésének köszönhetően.

A most "elosztott" többlet egy része a külpolitikai és humanitárius akciók finanszírozásához működtetett garanciaalapban keletkezett, másik részét a friss bevételi adatok, illetve gazdasági mutatók alapján számították ki. Az idén 526 millió eurós garanciaalap többletét jelentős részben éppen az okozta, hogy a tavalyi csatlakozással az új EU-tagok kikerültek annak kedvezményezetti köréből, sőt befizetőivé váltak. A többi mutató közül az euróövezeten kívüli országok számára mindenekelőtt az uniós kasszát érintő bevételek és a valutaárfolyam alakulása vezetett a hozzájárulás felülvizsgálatához.

A bizottság azt is bejelentette, hogy idén 60 millió euróval - 5,1 milliárdra - csökken Nagy-Britanniának az unióban egyedülálló költségvetési visszatérítése. A 2007-2013 közötti keretköltségvetés jelenleg folyó vitájában mindazonáltal a 24 másik tagállam egyebek közt azt szeretné elérni, hogy a 20 éve bevezetett brit visszatérítés teljesen szűnjék meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Rontották Magyarország hitelbiztosítási besorolását

Az "általában pozitív gazdasági környezet ellenére" negatív megfigyelési listára tette Magyarországot legújabb országrangsorában az ÖKV coface nemzetközi hitelbiztosító - adta hírül kedden az osztrák hírügynökség.

MTI Gazdaság

Leminősítheti Magyarországot az S&P

A Sandard & Poor's hétfői jelentése szerint ha Magyarország nem hajt végre költségvetési reformot, és ha - főleg a 2006-os választások előtt - "félvállról veszi" a jelentős deficitcél-túllépéseket, az "negatív adósminősítési lépésekhez" vezethet a cég részéről.

MTI Gazdaság

A Bridgestone automata gumiabrioncs-gyárat épít Magyarországon

A jövedelmezőség javítása végett a japán Bridgestone gumiabroncs-gyártó csoport részben, vagy teljesen automatizált gyártó rendszereket alkalmaz külföldi – egyebek mellett magyarországi – érdekeltségeinél, mert így kevesebb élőmunkára és kisebb gyártó területre van szükség – írta a Nihon Keizai Shimbun.

hvg.hu Gazdaság

Rajta van-e Magyarország a befektetők térképén?

Magyarország a befektetési döntések meghozatalakor értékelt legfőbb paramétereket tekintve még mindig a régióban az egyik legvonzóbb országnak minősül – annak ellenére is, hogy ront a kedvező összképen az élőmunka jelentős terhe, az iparűzési adó, vagy a gyakran lassú és körülményes ügyintézés - vélik a KPMG tanácsadói.

Szűcs Gergely Gazdaság

Magyarország vezet a kockázati tőke régiós piacán

A közép-európai új EU-tagországokat, Ausztriát és Görögországot is megelőzi Magyarország a GDP-arányos kockázati tőkebefektetések értékének tekintetében. Az elmúlt 15 évben ezek a tőkealapok 1,8 milliárd eurót fektettek hozzávetőleg 600 magyar cégbe.