szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Járai Zsigmond MNB-elnök szerint a Monetáris Tanács mostani kamatcsökkentésével is elérhetőek mind a 2005-ös, mind pedig a 2006-os inflációs célok.

Járai az EU-ról és az euróról
Több újságírói kérdést is kapott az elnök az Európai Unió helyzetével kapcsolatban, illetve az euró jövőjéről. Ezekre a jegybank-elnök a következőket válaszolta: személy szerint ő a kiinduló problémát  abban látja, hogy az alapító országok közül többen is a Stabilitási és Növekedési Paktum megváltoztatása mellett döntöttek, a paktum módosítása pedig azzal járt, hogy ahelyett, hogy
szigorúbb költségvetési politikát folytattak volna az egyes uniós tagországok, továbbra is laza fiskális "fegyelmet"  érvényesítettek.

A következő újabb megtorpanást az alkotmányról döntő  francia és holland népszavazás hozta, ehhez egy újabb negatív jelként társult az, hogy nem tudtak megállapodni az uniós országok vezetői a 2007-2013 közötti időszak költségvetésének főbb vonalairól sem.
   
Járai Zsigmond arra a felvetésre, hogy magának az eurónak a létét is egyes országokban megkérdőjelezik, elmondta: nem gondolná, hogy reális lenne az a lehetőség, miszerint az eurózóna bármely tagja is kilépjen az övezetből, például nem reális a veszélye annak,
hogy a lírát újra bevezessék az euró helyett. Az eurózónába készülő országoknak azonban, így Magyarországnak is, érdemes      elgondolkodni a folyamaton és a negatív jelenségekből leszűrni a megfelelő tanulságokat. Így például azt, hogy igen nagy hangsúlyt kell helyezni az euró bevezetése előnyeinek kommunikálására, az euró tényleges hasznának bemutatására.
Az MNB elnöke hétfőn Budapesten a Monetáris Tanács ülése után elmondta: a 7 százalékos kamatszinttel remélhetőleg megfelelő szintre állította be az alapkamat mértékét a Monetáris Tanács, amely megfelel a befektetők igényének, a kamatfelár iránti várakozásaiknak.
   
A jegybank-elnök kifejtette: az utóbbi hónapokban az inflációs adatok igen jól alakultak. A nemzetközi pénzpiacokon azonban elbizonytalanodás volt tapasztalható az euróval kapcsolatban, elsősorban az Európai Unió körül sokasodó problémák miatt, de ezzel együtt a dollár helyzete is bizonytalanabbá vált az előző évekhez képest.
   
Járai Zsigmond szerint ez azzal járt, hogy megnőtt a feltörekvő piacok befektetési lehetőségei iránt az igény nemzetközi méretekben.
   
"Magyarországon újra nőtt a külföldiek kezében lévő állampapír-állomány" - húzta alá az MNB elnöke, aki egy komoly kockázati tényezőt említett a nemzetközi piacok részéről, nevezetesen az olajár alakulását.
   
A magyarországi gazdasággal kapcsolatban kifejtette: az elmúlt hónapokban a gazdaság fundamentumai vonatkozásában nem következett be lényeges változás, az inflációs adatok és ez a tény indokolttá tették az alacsonyabb jegybanki alapkamatot - húzta alá.
   
Járai Zsigmond kitért arra, hogy a belföldön felvehető devizahitelek iránt továbbra is jelentős kereslet növelte a forint iránti érdeklődést. Az államháztartás helyzetéről elmondta: a kormány legutóbbi döntésére, mégpedig az államháztartási tartalékban a 125 milliárd forint összeg zárolása nem okozott meglepetést a jegybanknak, az MNB szakértői már korábban azzal számoltak, hogy az államháztartási hiánycél tartásához mielőbb szükség lesz a tartalék nagyobb részének zárolására.
   
Járai Zsigmond  felhívta a figyelmet: "Ahhoz, hogy az ERM - II-be, vagyis az unió valutarendszerébe belépjen az ország legkésőbb 2007 májusában, vagy júniusában, alapvető reformokra van szükség, végig kell menni a konvergencia program kijelölt útján."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Járai reformokat sürget az euró 2010-es bevezetéséhez

Alapvető reformokra van szükség ahhoz Magyarországon, hogy tartható legyen az euró 2010-es bevezetése - mondta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerdán Budapesten, a brit és a kanadai kereskedelmi kamara közös rendezvényén.

MTI Gazdaság

Járai: 2010-es euró csak reformmal

Járai Zsigmond szerint az euró bevezetésének 2010-es céldátuma elvileg elérhető, de csak gazdaságpolitikai reformmal, az állami kiadások jelentős csökkentésével, ami mellett megvan a politikai egység és meg is kezdődik legkésőbb a 2006-os választások után.

MTI Gazdaság

Járai: már nem erős, hanem stabil forint kell

A forint árfolyamának jelenlegi erősödése már nem érdeke a magyar gazdaságnak, de a stabilitást fenn kell tartani - mondta a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerdán egy kecskeméti sajtóbeszélgetésen.