szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kockázatos ügyletnek tartják a Malév Rt. megvásárlását a Krasznojarszki Légitársaság (KrasAir) oroszországi konkurensei. A Gazeta című orosz napilap a Malév Rt. privatizációs ügyletét ismerteti.

Miért akarják megvenni?
A KrasAir, a Domogyedovói Légitársaság (Domodedovo Airlines), a Szamara (Samara Airlines), az Omszkavija (Omskavia Airlines) és a Szibaviatransz (Sibaviatrans Airlines) azt reméli, hogy a Malév megvásárlásával be tud törni a nagyobb profitot ígérő nyugat-európai piacra. A Malév 35 ország 51 városába közlekedtet járatokat, ami lehetővé tenne a KrasAirnek, hogy a nemzetközi forgalomban Oroszország második számú szereplőjévé váljon a nemzeti
légitársaság, az Aeroflot mögött. Nem mellékes tényező az sem, hogy a Malév korszerű légiflottával - 28 teljes értékű repülőgéppel, köztük 15 korszerű Boeinggel - rendelkezik - írja elemzésében az orosz lap.
Az újság a Magyar Hírlapra hivatkozva számolt be arról, hogy ajánlata alapján a KrasAir lehet a Malév új tulajdonosa. Az ÁPV Rt. a héten hoz döntést a Malév privatizálásáról.
   
A Gazeta emlékeztetett arra, hogy az ÁPV Rt. által tavaly decemberben eredménytelennek kihirdetett pályázat nem szegte kedvét a KrasAir által irányított AirBridge - július 12. óta AirUnion nevű - szövetségnek. Borisz Abramovics, a Moszkvában kft.-ként bejegyzett AirBridge vezetője áprilisban személyesen utazott Budapestre, hogy nyilvánosan is elmondja, miért áll érdekében az öt orosz légitársaságot tömörítő szövetségnek a Malév megszerzése.
    
   
A Malév megvásárlásának gondolata az Aeroflotban is felmerült. Lev Kosljakov, az Aeroflot vezérigazgató-helyette a Gazetának elmondta, végül arra a következtetésre jutottak, hogy a Malév megszerzésével csak a veszteségeket tudnák növelni, nem is szólva a magyar légitársaság eddig felhalmozott adósságáról. Rámutatott, hogy a Malévnak túlságosan erősek az európai versenytársai, köztük az osztrák légitársaság és a német Lufthansa, ezért a KrasAirnek rendkívül nehéz dolga lesz, ha Budapestből légiközlekedési csomópontot akar létrehozni, Krasznojarszkból szállítva oda utasokat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A finnek átvilágítják a Malévet

A oneworld légiszövetség tagja, a Finn Air finn légitársaság a napokban megkezdi a Malév auditját annak érdekében, hogy a magyar légitársaság mielőbb csatlakozhasson a légiszövetséghez.

MTI Gazdaság

Három ajánlat érkezett a Malévra

Három jelentkező adott be kötelező érvényű ajánlatot a Malév magyar nemzeti légitársaság 99,95 százaléknyi részvényének megvásárlására - közölte az eladó, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.

HVG Vélemény

Interjú a Malév vezérigazgatójával

Nem kért és a jövőben sem kér pénzt az államtól a Malév rendbetételére Gönci János (51 éves), a légitársaságnak a privatizáció kellős közepén kinevezett vezérigazgatója. Elődeitől eltérően mindazonáltal nullszaldót sem ígér, ugyanakkor a magánosítás közben szokatlan stratégiai lépéseket tesz: vadonatúj járatokkal kísérletezik és a cég nyereséges üzemanyag-üzletágának eladását tervezi.

MTI Gazdaság

Szibériai holdinghoz csatlakozhat a Malév

A szibériai KrasAir egyesülhet négy másik orosz légitársasággal, és a tervezett holdingba bekerülhet a Malév is, amelynek megvételéről a KrasAir részvényesei tárgyalnak - jelentette a Vedomosztyi keddi számában.

MTI Gazdaság

A Malév szakszervezetei ellenzik a privatizációt

A Malév dolgozóit reprezentáló hat érdekképviselet kifogásolja azt, hogy az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV) nem vonja be a szakszervezet képviselőit a privatizációs folyamatba, továbbá szerintük a légitársaság a jelenlegi formájában a privatizációra alkalmatlan.