Nem használták ki széndioxid-kvótáikat az EU-tagállamok

A Magyarországnak járó 30,236 millió tonna széndioxid-kibocsátási kvótából 25,714 milliót bocsátott ki a 229 létesítmény. A többi EU-tagállam sem használta ki kvótáját.

  • MTI MTI
Nem használták ki széndioxid-kvótáikat az EU-tagállamok

Nem használták ki teljesen a világon úttörő rendszer keretében először tavaly kiszabott széndioxid-kibocsátási kvótáikat az Európai Unió tagállamainak nagyvállalatai - derül ki az Európai Bizottság hétfőn nyilvánosságra hozott adataiból, amelyekre reagálva nemzetközi környezetvédelmi szervezetek rögtön bírálták Brüsszelt, hogy nem volt kellően szigorú a határértékek megállapításánál.

A 25 tagországban összesen 1,829 milliárd tonnányi kibocsátásra adtak engedélyt több mint 9400 üzemnek, de a hétfőn lejárt határidőig beérkezett jelentések szerint ezek csak 1,785 milliárdnyi kvótát használtak fel. Négy tagállam, Lengyelország, Ciprus, Málta és Luxemburg összesen mintegy 450 gyárról a határidőig nem tudott adatokat közölni.

A brüsszeli adatok szerint a Magyarországnak járó 30,236 millió tonnából 25,714 milliót bocsátott ki a 229 létesítmény. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közlése szerint Magyarországnak a témával kapcsolatos kiotói klímavédelmi jegyzőkönyv közvetett hatásaként nincsen csökkentési kényszere. Ezért az állam annyi kvótát kívánt eredetileg a cégek számára kiosztani, mint amennyire termelésük visszafogása nélkül feltétlen szükségük van.

Mivel már korábban tudható volt, hogy a kvóták kihasználtsága nem teljes, az adásvételre kínált széndioxid árfolyama az úgynevezett európai klímatőzsdén az elmúlt hetekben harmadára, 10 euró körüli árszintre zuhant. A legnagyobb szennyezők esetében is ugyanis viszonylag kicsiny kvótatúllépés volt tapasztalható.

Nagy nemzetközi környezetvédelmi szervezetek - a Természetvédelmi Világalap (WWF), a Climate Action Network (CAN), a Föld Barátai (Friends of the Earth Europe), a Greenpeace - azonnal közös közleményben reagáltak a bizottsági bejelentésre, visszaéléssel vádolva az EU-t, illetve a tagországok kormányait, amiért engedték, hogy cégeik annyi szennyezőanyagot bocsássanak ki, amennyit gondolnak. Felszólították egyúttal az uniót, hogy a következő kiosztási periódusban, 2008-2012-ben csökkentsék jelentősen a kvótákat. Jelezték azt is, hogy a nagyvonalú határértékek veszélybe sodorták a kibocsátáscsere rendszerének hitelességét.

Az unióban egyelőre 2007-ig dolgozták ki a szennyezéscserét, és a mostani eredmények fényében felülvizsgálják a rendszert. Eredetileg azt tervezték, hogy 2012-ig nem lesz benne nagyobb változás, ám a hétfőn ismertetett tapasztalatok és a bírálatok hatására várhatóan mégis jelentősebb módosításra kell számítani. A tagországoknak június végéig kell ismertetniük új kiosztási terveiket az Európai Bizottsággal.

Az EU annak idején már jelezte, hogy azért viszonylag nagyvonalú a kvóták kiosztásával, mert szeretné minél költséghatékonyabban megoldani a szennyezéscsökkentést. Brüsszel azt szeretné, ha középtávon a szennyezési kvóták világpiaca alakulna ki, egyszerre biztosítva a levegő védelmét és az iparvállalatok lehetőleg csak fokozatosan emelkedő költségű szennyezéscsökkentését.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.