Az energiaipar az együttműködés gerince

Az orosz és a magyar agrártárca együttműködési megállapodást ír alá Vlagyimir Putyin orosz elnök és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfői találkozója alkalmával – erősítette meg a szocsi csúcs előtt egy Kreml-tisztségviselő, aki a kétoldalú kapcsolatok fellendülését jórészt a magyar szociálliberális koalíció 2002-es hatalomra jutását követő „mély, pozitív fordulatnak” tulajdonította.

  • MTI MTI
Az energiaipar az együttműködés gerince

A moszkvai illetékes az energiaipart nevezte az együttműködés gerincének orosz hírügynökségeknek adott nyilatkozatában. A gázszállítási kapacitások olyan bővítési tervezeteiről adott számot, amelyek jóvoltából európai jelentőségű elosztó központ épülhet ki Magyarországon. Ezzel az orosz-török Kék Áramlat gázvezeték balkáni és közép-európai meghosszabbításának elképzelésére célzott, amelynek megvalósíthatóságát az orosz Gazprom és a magyar Mol közös projektvállalata ez év végéig méri fel.

Mint mondta, bővül a nyugat-szibériai olajbányászat olyan közös vállalatok keretében, amelyekben a Mol is részt vesz. Kölcsönösen előnyös tervezetek vannak előkészületben a villamos energia fejlesztése terén. Megvalósításhoz közeledik egy olyan vasúti szállítási folyosó tervezete is, amely három logisztikai központra támaszkodhat: az egyiket az ukrán-magyar határ menti Záhonyban, a másikat a Moszkvai terület narofominszki járásában, a harmadikat az uráli Jekatyerinburgban tervezik.

A Kreml-tisztségviselő említést tett a miskolci közös nanotechnológiai központ kialakításáról, és szólt a kiemelt orosz nemzeti programokban (mezőgazdaság, lakásépítés, egészségügy) való magyar részvételi szándékról is.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Átlátnak és átnéznek Magyarországon – elégett a bizalmi tőkénk a diplomácia színpadán

Átlátnak és átnéznek Magyarországon – elégett a bizalmi tőkénk a diplomácia színpadán

Hiába próbálja magát a kormány nemzetközi tényezőnek bemutatni, 15 év dúlás után hatalmas feladat lesz újjáépíteni Magyarország tekintélyét a diplomáciában – mondja Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund regionális igazgatója. Mi várható 2026 áprilisáig? Mi lenne a legveszélyesebb forgatókönyv a kormányváltás szempontjából? Mi lehet Amerika szerepe a Fidesz választási eredményében?