szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon a növekedési ütem továbbra is elmarad a régió többi részéhez képest, ami a pénzügyi stabilizáció hatását tükrözi – állapítja meg a Nemzetközi Valutalap (IMF) őszi előrejelzésében, amely értékelést és előrejelzést közöl a feltörekvő európai országokról, a balti, a közép-és kelet-európai, illetve a dél-európai régió országairól.

A nemzetközi pénzügyi szervezet jelentésében megállapítja, hogy az európai feltörekvő térségben az új termelőkapacitások létesítésére, a befektetésekre, a személyi jövedelmek növekedésére alapozva az idei év első felében is gyors volt (5,8 százalékos) a növekedési ütem, és alig maradt el a múlt évi 6,3 százalékos GDP növekedési ütemtől. A térség egészére az IMF jövőre 5,2 százalékos GDP növekedést vár, az inflációt az idei évre 5,1, jövőre 4,1 százalékra prognosztizálja, míg a folyó fizetési mérleg hiányát a GDP százalékában az idei évre -7,3, jövőre -7,5 százalékra jósolja.

Magyarország esetében a növekedési ütem az IMF előrejelzése szerint az idén 2,1, jövőre 2,7 százalékos lesz. Az árak a múlt évi 3,9 százalékkal szemben az idén 7,6, jövőre 4,5 százalékkal emelkedhetnek, míg a fizetési mérleg hiánya (a GDP százalékában) a tavalyi -6,5 százalékról az idén -5,6 százalékra, jövőre pedig -5,1 százalékra javulhat. "Magyarországon a növekedési ütem továbbra is elmarad a régió többi részéhez képest, ami a pénzügyi stabilizáció hatását tükrözi"- olvasható.

A jelentés szerint a térség gyors növekedését "fokozódó aggodalmak kísérik a növekvő külső egyensúlytalanság és a Baltikum, valamint Dél- és Délkelet Európa túlfűtöttsége miatt". A közép-európai térségben kedvezőbb a gazdaságok külső pozíciója, mivel a folyó fizetési mérleg hiányát ellenőrzés alatt lehetett tartani a külföldi működőtőke beáramlása révén - hangsúlyozzák a jelentésben.

A jelentős külső egyensúlyhiánnyal bíró országok, mint a Baltikum országai, Románia és Bulgária a külső finanszírozás növekvő költségeivel szembesülnek a közelmúlt pénzpiaci zavarainak hatására - állapítja meg az IMF.

A jelentésben a magyarországi konszolidációról nem közölnek részletes értékelést. - A stabilizációs terv megvalósítása elsődleges feladat marad azokban az országokban, például Csehországban, Magyarországon és Lengyelországban, ahol hosszabb távon aggodalmat okoz a pénzügyi fenntarthatóság - olvasható még az IMF jelentésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az IMF visszavesz 2008. évi előrejelzéséből

Sajtóforrások szerint az IMF a jövő évre adott gazdaságnövekedési előrejelzéseinek csökkentésére készül. Az olasz Radiocor hírszolgálat értesülése szerint az IMF Világgazdasági Kitekintőjének jövő hónapban kiadásra kerülő új anyagában egyebek között 2,5 százalékról 2,3 százalékosra módosítja az eurózóna 2008. évi növekedési prognózisát.

MTI Gazdaság

Az IMF szerint "elhúzódó" lesz a válság

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a "nem első rendű válság" következményei - a nagybani hitelpiaci hitelszűke, a magasabb bankközi kamatok, a kisebb-nagyobb "turbulenciák", azaz dominódőlések a nemzetközi bankvilágban - "elhúzódók" lesznek, és lassítani fogják a világgazdasági növekedést.