szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jelek szerint nincs nagy baj a legnagyobb amerikai bankcsoportnál, a Citigroupnál: alighogy pénzt kap külföldi befektetőktől, amellyel átlendül a nem elsőrendű jelzálogpapírokkal űzött spekuláció okozta nehézségeken, máris befektet.

Pénteken a legnagyobb amerikai bankcsoport ugyanis bejelentette az egyik legnagyobb japán értékforgalmazó, a Nikko Cordial maradék 32 százaléka megvásárlásának végső feltételeit: a Citigroup 4,6 milliárd dollárt fizet a Nikko Cordial még nem nála lévő részéért, részvénycserés ügyletben. Igaz, emelnie kellett az ügyletbe bevont saját részvények mennyiségét, mert a vétel tavaly októberi bejelentése óta a Citigroup 40 százalékkal olcsóbbodott a tőzsdén.

A Citigroup kedden 9,83 milliárd dolláros adó utáni veszteséget jelentett a tavalyi utolsó negyedévről, a nem elsőrendű jelzálogpapírok 18,1 milliárd dolláros értékleírása miatt. Ez volt az első negyedévi vesztesége 1998 óta, mióta jelenlegi formájában megalakult. A bedőlt amerikai jelzálog-spekulációtól eltekintve viszont rekord eredményeket ért el a nemzetközi lakossági üzletágban, az értékforgalmazásban és a világméretű vagyonkezelésben. Egész évben így is 3,617 milliárd dollár adózott eredménye maradt, jóllehet ez 83 százalékkal kevesebb a 2006-os 21,538 milliárdnál.

Szintén kedden jelentették be, hogy újabb tőkeemelés keretében a Citigroup eladott magából 7,8 százalékot részint egy nemzetközi befektetőcsoportnak - benne egyebek közt a szingapúri és a kuvaiti kormány befektetési alapjaival és egy szaúd-arábiai herceg pénzalapjával -, részint kisbefektetőknek. A nemzetközi csoport 12,4 milliárd dollárt, a kisbefektetők összesen 2 milliárd dollárt adtak az elsőbbségi Citigroup-részvényekre váltható kötvényekért.

November végén készült el az előző megállapodás arról, hogy Abu Dzabi olajsejkség állami befektetési alapja 4,9 százalékot vásárol a Citigroupból 7,5 milliárd dollárért, a "nem elsőrendű válság" okozta értékvesztések részleges áthidalására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap gazdaság

Citigroup

Az amerikai Citigroup pénzügyi csoport vezérigazgatója, Chuck Prince vizsgálatot rendelt el, miután a harmadik...

Nemzetközi gazdaság

Citigroup

Drákói költségcsökkentésre sürgette a Citigroupot az amerikai bankház legnagyobb egyéni részvényese, a szaúd-arábiai...

MTI Gazdaság

A Citigroup vezeti a bankok listáját

Az értékpapír-kibocsátás nagysága alapján számítva az amerikai Citigroup volt a világ vezető bankja tavaly: értékpapírokat 617,6 milliárd dollár (419,5 milliárd euró) értékben bocsátott ki. A Citigoup ezzel már a nyolcadik éve áll az első helyen.

MTI Gazdaság

Az ING Lease megvásárolja a magyarországi Citileasinget

Az ING Lease, amely Európa első öt nemzetközi lízingvállalata közé tartozik és a vállalati üzletágban tevékenykedő ING Wholesale Banking leányvállalata, megállapodásra jutott a Citigrouppal, a magyarországi Citileasing csoport megvásárlásáról – közölte a csoport.