szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Bátaapáti atomhulladék-tároló helyén végzett földalatti kutatófúrások során nem történt vízbetörés, sem jelentősebb vízbeáramlás, így nincs szükség sem beavatkozásra sem a környezetvédelmi engedély felülvizsgálatára – közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM).

A közlemény szerint a Pécsi Bányakapitányság Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter utasítására soron kívüli ellenőrzést tartott, megvizsgálta a vízbeszivárgás mértékét, és tanulmányozta a vízföldtani és vízforgalmi dokumentációt is. A szakhatósági vizsgálat megállapította, hogy nem történt olyan változás, ami környezeti kockázatot okozhat és így a környezetvédelmi engedély felülvizsgálatát indokolná – áll a közleményben.

A Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség vizsgálatba a Pécsi Bányakapitányság mellett bevonta az Országos Atomenergia Hivatalt és az ÁNTSZ Dél-dunántúli Regionális Intézetét is. A hosszú távú biztonság érdekében bányahatóság már korábban előírta a fúrásokat végző Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht.-nek, hogy kutatási tevékenysége során a fő vízelvezető szerkezeteket vízbiztos módon szigetelje, és a vízbeszivárgás minimumra csökkentse – olvasható a közleményben.

A Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. kötelezettsége emellett, hogy minden, a munkálatok előrehaladta során beállt változást jelentsen a zöldhatóságnak, amely ezt a jövőben is fokozottan ellenőrzi. A hulladéktároló végleges létesítési engedélyéről az ÁNTSZ Sugáregészségügyi Decentruma dönt.

Korábban Illés Zoltán, a Fidesz környezetpolitikusa az atomtemető-beruházás felfüggesztését szorgalmazta, mert szerinte a vájatok fúrása során előre nem látott, a természetet és az emberi egészséget veszélyeztető vízbefolyásokkal szembesültek a kivitelezők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Fidesz nemet mond a bátaapáti atomtemetőre

A Bátaapátiban létesülő atomtemető-beruházás felfüggesztését szorgalmazza Illés Zoltán, a Fidesz környezetpolitikusa, mert szerinte a vájatok fúrása során előre nem látott, a természetet és az emberi egészséget veszélyeztető vízbefolyásokkal szembesültek a kivitelezők.