szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nemzetközi piaci hangulat egyértelműen a javulás jeleit mutatja; a volatilitás némileg csökken, a kötvényhozamok és a részvényárak stabilizálódnak, és ma már látszik, hogy – rövid távon – túl vagyunk a mélyponton.

Mit várhatunk hosszabb távon? Ma úgy látjuk, hogy – ha a várakozásokat gyökeresen nem cáfolják meg az események –, akkor a piacokon nyugodtabb időszak következhet. Egy esetben lehet komoly probléma: ha az árupiac összeomlik. Ez pedig – legalábbis az energia és az alapanyagok esetében – könnyen előfordulhat. De ne szaladjunk ennyire előre. Ma még ez a veszély nem fenyeget, de egyre veszélyesebb méretűvé válik a lufi – ezt szem előtt kell tartani. A piaci események a héten azt láttatják velünk, hogy a bizalom lassan visszatérőben van, miközben az alapvető trendek a devizapiacokon nem változtak meg; a dollár továbbra is gyenge teljesítményt mutat, miközben a feltörekvő devizák egyre jobban szerepelnek, ezeken a piacokon jegyzett kötvényekkel egyetemben.

Devizapiac. A devizapiacon meghatározó EUR/USD trendje nem változott, de az látszik, hogy a korábbi beszűkülés kissé módosult; a felső vízszintes ellenállás immár szintén emelkedő irányt vett fel.



Ez azt jelenti, hogy a dollár további gyengülése szinte biztosra vehető. Azt azonban érdemes figyelembe venni, hogy a piaci szereplők nagy része számít erre, de a második félévre már erősödéssel számolnak. Ez az elképzelés lassítja a folyamatot, így ma azt gondoljuk, hogy egyelőre a jegyzés marad a szűkülő csatornában. Ez azt jelenti, hogy az EUR/USD 1,5650-ig eshet. Ez nem olyan nagy változás, hogy érdemes lenne tőkeáttétel nélkül „fogadni rá”, így aki nem kedveli a kiemelkedően magas kockázatokat, ezúttal kivárásra lesz kárhoztatva. A „carry-trade” devizapárok keresztárfolyamainak alakulása azt mutatja, hogy relatíve jó a hangulat, az EUR/JPY stabilan a 160-as szint felett, az USD/JPY a 100-as szint felett tartózkodik.

A hazai piacon érdekes – és egyben általunk nem várt – események következtek be: a forint mind a dollárral, mind az euróval szemben erősödött. A dollár esetében nem meglepő, ami történt, erre számítottunk, de az euróval szembeni erősödés üteme és mértéke annál inkább váratlanul ért. Ugyanis a politikai és gazdasági helyzet jelentősen nem változott, a változásokat kizárólag a külső piaci körülmények vezérelték. Azt, hogy ilyen erős a hatás, korábban nem feltételeztük.




Látható, hogy az euróval szemben is kialakult egy erősödő trend – bár még nem túl markáns –, ami arra mutat, hogy az erősödés akár tovább is kitarthat. Gazdasági fundamentumok alapján gondolkodó befektetőként úgy véljük, ebben a helyzetben már érdemes a lassú pozíció-építést elkezdeni az EUR és a USD termékek területén. Ez lehet direkt devizapozíció (akár tőkeáttétellel), de lassan itt lesz az ideje annak, hogy – rövid futamidejű – EUR és USD kötvényeket vásároljunk. Ez akár lehet EUR-ban denominált török államkötvény is, bár – meg kell jegyezni – a kockázatok kiemelkedően magasak még mindig. De a kockáazt és a várható hozam „kéz a kézben járnak” – ne feledjük.

A három-öt éves kötvényeket ajánljuk (Oldaltörés)


Kötvénypiac. A fejlett piacokon a hét közepi csúcs után már megállapodtak a hozamok, így egy hetes kitekintésben már stabilizálódott a piac. A 10 éves bundok hozama 4,15 százalékon állapodott meg, ami az előző héthez mérten három bázispont csökkenést jelent, míg a 10 éves amerikai kötvények 3,52 százalékra emelkedtek, ami öt bázispontos növekedést jelent. Ez azt jelzi előre, hogy az európai kötvényekben lassan érdemes befektetési célpontokat keresni, de csak akkor lehet a hazai kötvénypiaci hozamokat meghaladni, ha a forint is gyengül az euróhoz mérten, miközben az eurókötvények hozama csökkenésnek indul. Ma jobb belépési pont adódik ebből a szempontból, mint az utóbbi hetekben bármikor, így a pozíciókat lassan el kell kezdeni építgetni.

A hazai piacon is a hozamok csökkenése volt jellemző, hiszen a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság kicsit emelkedett, köszönhetően a nyugodtabb piaci környezetnek. Biztató, hogy ezúttal a rövid oldalon is volt némi csökkenés, ami arra enged következtetni, hogy az MNB-től egyre kisebb mértékű kamatemelést várnak a piaci szereplők. A hosszabb oldalon a hozamokat inkább a gazdaság fundamentális kilátásai határozzák meg, így – a nemzetközi helyzet konszolidálódásával – nem meglepő, hogy itt is csökkentek a hozamok.



A csökkenés mértéke jól látható a charton, de az is, hogy a 2007 közepi szintekhez képest még mindig jelentős a hozamfelár – különösen a három-öt éves lejáratok esetében. Ma azt gondoljuk, hogy tovább tarthat még a hozamok csökkenése, így ma a három-öt éves kötvényeket ajánljuk vételre.

Részvények: nem változik a trend (Oldaltörés)



Részvénypiac. A részvénypiacokat a megnyugvás jellemezte a héten, mivel az amerikai vállalati gyorsjelentések nagy meglepetést eddig nem okoztak és közben Európában és Japánban is vállalati felvásárlások tartották lázban a befektetőket. Európában az élelmiszer és gyógyszeripar, míg Japánban a gyógyszeriparból érkeztek készülőben lévő M&A ügyletekről hírek.

Az Egyesült Államokban  csökkentek ugyan némileg a jegyzések az előző héthez mérten, de az esések mértéke nem volt egyik napon sem drámai, miközben Európában még kedvezőbb eseményeket láthattunk, itt lefelé még kevésbé szenzitív a piac. A továbbiakban emelkedésekre számítunk a pénzügyi szektorban (magas kockázatok mellett), valamint a mezőgazdasági termeléssel kapcsolatos cégek esetén, de a bányatársaságok és az energetikai cégek is jól teljesíthetnek – amennyiben az árupiaci emelkedés nem csap át hirtelen korrekcióba.

A feltörekvő piacokon továbbra is maradt a helyzet: felülteljesít a török és az orosz piac, de Dél-Amerikai is jó teljesítményt mutat. Az okok itt is hasonlóak: a pénzügyi szektor utóbbi időszaki teljesítménye, valamint az árupiaci termékek áremelkedése hajthatja fel az árakat. A trend változására nem számítunk, így továbbra is az orosz, a török részvények vételét javasoljuk, de ezúttal már érdemes a kínai piacra is figyelni, mert a továbbiakban itt is emelkedés várható – amennyiben az Egyesült Államok irányából nem érkeznek különösen rossz hírek és a yen nem erősödik jelentősen a dollárral szemben.














Itthon a múlt heti nagyobb volatilitás után szintén megnyugodni látszik a piac. Ezt erősítette, hgy az OTP, valamint a Mol is újabb saját részvény-vásárlásokban gondolkodik. A Mol azért szeretne saját részvényeket, mert részvénycserével tovább emelhetné részesedését az INA olajvállalatban, míg az OTP azért, mert fundamentálisan alulértékeltnek tartja részvényeit, amelyek áresését kizárólag – illetve javarészt – a nemzetközi klímának és nem a saját helyzetének, kilátásainak tudja be. Ezzel egy időben azt is sejtették a nyilatkozataikban a bank vezetői, hogy nagyobb felvásárlásra készülnek.



Jól kirajzolódik tehát a volatilitás csökkenése, ami inkább az emelkedések idején jellemzi a piacot. A BUX charton azt is megfigyelhetjük, hogy egy kisebb emelkedő alakzat kezd kirajzolódni, ami a továbbiakra nézve biztató, tehát – hosszú idő után – ismét optimisták lehetünk a jövőt illetően. Ma – az említett OTP és Mol mellett – a Richter, valamint a kisebb papírok közül a Pannergy ajánlható vételre, de a kisebb gyógyszergyártó, az Egis is megvehető.


Ajánlások (Oldaltörés)


- Állampapírpiac:

3-5 év vétel (HUF), többi tartás

Fejlett piacok: 1-3 év fokozatos vétel

- Vállalati kötvények:

Eladás

- Nemzetközi részvénypiac:

Orosz, török, brazil piac: vétel

Kínai piac: sávos vétel

- Hazai részvénypiac:

Vétel; Mol, OTP, Richter, Egis, Pannergy

- Befektetési alapok:

Hazai ingatlanalapok


Fürjes Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!