szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Marad a negatív kilátás Románia még épphogy befektetői szintű szuverén adóskockázati besorolásán, mivel nincsenek megfelelő gazdaságpolitikai válaszintézkedések a növekvő makrogazdasági egyensúlyhiányokra, közölte hétfői londoni állásfoglalásában a Standard & Poor's.

 

A világ legnagyobb hitelminősítője "BBB mínusz/A-3" szinten tartja nyilván a hosszú és a rövid futamú román devizakötelezettségeket, és "BBB/A-3" osztályzattal a helyi valutában kiadott szuverén adósságot.
   
Románia hosszú lejáratú küladósi osztályzata - "BBB mínusz" - a még éppen befektetői ajánlásúnak tekintett "BBB" sáv alsó széle, és ha a Standard & Poor's a román adósságot innen visszaminősíti, azzal Románia - egyedüliként az Európai Unióban - a spekulatív devizaadós-kockázati sávba süllyedne vissza.     
   

Keleten a helyzet...
A Fitch példátlan lépéssel egyszerre négy kelet-európai EU-tagállam, Bulgária (BBB/BBB plusz), Észtország (A/A plusz), Lettország (BBB plusz/A mínusz) és Románia (BBB/BBB plusz) hosszú távú deviza- és beladósi besorolásainak kilátást rontotta.
   
Az intézkedéshez fűzött akkori indoklásában a Fitch kiemelte: saját becslése szerint Lettországban tavaly 25 százalék, Bulgáriában 19,5 százalék, Észtországban 16 százalék, Romániában 14 százalék, a már decemberben negatív kilátással ellátott Litvániában 13,7 százalék volt a GDP-érték arányában mért folyómérleg-hiány.
   
Az év eleji Fitch-elemzés szerint ezek a legmagasabb deficitek a ház által kockázati besorolással nyilvántartott 105 szuverén adós között.
   
Az elmúlt tizenkét hónapban a térség makrogazdasági egyensúlyhiánya tovább romlott, és e környezetben a globális hitelpiaci megroppanás "komoly negatív sokk" ezeknek az országoknak a szempontjából, állt a Fitch Ratings elemzésében.
Az S&P tavaly novemberben rontotta negatívra az addigi stabilról a román adósbesorolások kilátását, már akkor is arra a véleményére hivatkozva, hogy a román kormány nem ad megfelelő gazdaságpolitikai választ a gyorsan növekvő külső egyensúlyhiányra, miközben egyre romlanak a globális hitelpiaci viszonyok.
   
Londonban kiadott új, hétfői elemzésében az S&P megerősítette ugyan a román besorolásokat, közölte azonban: az expanzív költségvetési és jövedelempolitika továbbra is fűti a belső keresletet, amit a gyors hitelkiáramlás is még tovább hajt.
   
A tavalyi év közepe óta a román lej 20 százalékkal gyengült az euróhoz képest, és ez csökkentheti a jelentős - becslések szerint tavaly a GDP-érték 14 százalékát elérő - folyómérleg-hiányt, ám a Standard & Poor's azzal számol, hogy a folyó deficit így is 10 százalék felett marad az évtized végéig.
   
 Az S&P szerint az idei lesz egymás után a második olyan év, amikor nem teljesül a román jegybank inflációs célja.
   
A Standard & Poor's szerint ha folytatódik a külső egyensúlyi helyzet romlása és a prociklikus költségvetési és jövedelempolitika, Románia egy-másfél éven belül adósosztályzatának visszaminősítésére számíthat.
   
Románia - nála valamivel jobb, "BBB" szintű - besorolásának kilátását az idei év elején a Fitch Ratings európai hitelminősítő is negatívra rontotta, szintén a magas folyómérleg-hiányra hivatkozva.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!