szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Augusztusban stagnált a GKI konjunktúraindexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke. A GKI Gazdaságkutató Zrt. által – az Európai Unió támogatásával – készített felmérés szerint az üzleti várakozások nem változtak, a fogyasztói várakozások minimálisan romlottak.

Az üzleti szférán belül az ipari és építőipari bizalmi index kissé csökkent, a kereskedelmi és szolgáltatói viszont emelkedett, de a változás minden ágazatban nagyon kicsi. Az ipari bizalmi index augusztusi csökkenése ellenére az idei júniusi mélypont felett maradt. A gyengülésben elsősorban az elmúlt időszaki termelés és a saját termelésű készletállományok romló megítélése játszott szerepet. A rendelésállományról és a termelési kilátásokról alkotott vélemény érdemben nem változott. Romlott azonban az exportrendelések megítélése, miközben javult a foglalkoztatási szándék.

Az építőipari bizalmi index értéke augusztusban – kéthavi emelkedés után – csökkent. Miközben a termelési helyzet megítélése ismét javult, a rendelésállomány értékelése tovább romlott. Kissé kedvezőtlenebbé vált a foglalkoztatási hajlandóság is.

A kereskedelmi bizalmi index értéke 2008-ban szinte folyamatosan nő. Augusztusban az eladási pozíció minősítése enyhén, a rendelések várható alakulására vonatkozó várakozások számottevően javultak, a készletszint megítélése azonban romlott.

A szolgáltató cégek várakozása július után augusztusban is javult. Miközben a várható forgalom megítélése sokkal kedvezőbb lett, az elmúlt három hónapra vonatkozó üzletmenet megítélése és a foglalkoztatási szándék enyhén pesszimistább lett.

A iparban, az építőiparban és különösen a szolgáltató szférában az áremelési törekvés csökkent, a kereskedelmi cégek körében viszont emelkedett. Érezhetően csökkentek a lakosság inflációs várakozásai is.

Augusztusban a magyar gazdaság kilátásait több hónapi javuló tendencia után minden ágazatban kissé rosszabbnak tartották a válaszadók, mint júliusban, a fogyasztók véleménye azonban, ha minimálisan is, de javult.

A GKI fogyasztói bizalmi index értéke az áprilisi mélypont után júliusig folyamatosan nőtt, majd augusztusban minimálisan csökkent, gyakorlatilag stagnált. A július-augusztusi érték két éve a legmagasabb. Augusztusban a lakosság rövid távú megtakarítási képességét érezhetően, saját várható pénzügyi helyzetét némileg rosszabbnak látta, mint júliusban. A munkanélküliségtől való félelem viszont csökkent, s kedvezőbb lett a megélhetési költségekről alkotott vélemény is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

GKI: javultak a fogyasztói várakozások

Júliusban idei legmagasabb értékét érte el a GKI konjunktúraindex szezonális hatásoktól megtisztított értéke. A GKI Gazdaságkutató Zrt. által – az Európai Unió támogatásával – készített felmérés szerint ez főleg a fogyasztói várakozások javulásának következménye, melyek – bár továbbra is nagyon pesszimisták – két éves csúcsot mutatnak. Júniushoz képest az üzleti várakozások is javultak, de a változás mértéke nem jelentős.

hvg.hu Gazdaság

GKI-prognózis: a tervezettnél is kisebb lehet a hiány

A GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint idén a belső és külső egyensúly is jelentősen javul, a reálkeresetek az üzleti szférában már emelkednek, ugyanakkor az infláció és kamatszínvonal magas.

hvg.hu Gazdaság

Idén 3 százalék körüli növekedést vár a GKI

Májusban a romló európai konjunktúra következtében az ipari export és ezzel a termelés jelentősen lelassult, ugyanakkor a belföldi piacra termelő ágazatok visszaesése – a keresletcsökkenés lefékeződésének hatására – egyre kisebb – áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzésében.

hvg.hu Gazdaság

GKI: a pesszimista sávból való kitörés még várat magára

Júniusban lényegében nem változott a GKI konjunktúraindexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke. Az üzleti várakozások kissé romlottak, a fogyasztói várakozások viszont sokat javultak, s két éve nem látott értéket értek el. Ez azonban még nem jelent kitörést a 2006-os megszorítások hírére kialakult nagyon pesszimista sávból – áll a GKI Gazdaságkutató Zrt. által – az Európai Unió támogatásával – készített felmérésében.