Tetszett a cikk?

A Mol állítólag feljelentette osztrák konkurensét, az OMV-t az Európai Uniónál, ahol az osztrákok oroszokkal létesített közös vállalkozását szeretné megtorpedóztatni.

Az ausztriai gázvezetékek csomópontjánál, Baumgartennél létesített közös gáztőzsdéről van szó, ahol az európai fogyasztók orosz fennhatóság alatt, osztrák területen vásárolhatnak szabadpiaci áron földgázt. A Central European Gas Hub elnevezésű vállalkozás felállítását az OMV és a Gazprom képviselői még januárban határozták el, a magyarok – a bécsi Wirtschaftsblatt értesülése szerint – a brüsszeli versenybizottság figyelmét szeretnék felhívni a vállalkozásra, annak megakadályozásának vagy legalábbis késleltetésének a szándékával.

Az osztrák lap a Molhoz közel álló körökből szedte értesülését, amit viszont a cég szóvivője határozottan cáfol. Az uniós versenybizottság elzárkózik a reakciótól, hivatalos megkeresést állítólag nem kapott, az osztrák energiafelügyelet viszont állítja, hogy már felvették a kapcsolatot Brüsszellel. A Wirtschaftsblatt szerint a Mol azért akar borsot törni az OMV orra alá, mert a nála 20,2 százalékos tulajdonos jelezte, hogy Mol-részvényeinek eladását fontolgatja, s ezzel nyomás alá helyezte a magyar olajcéget.

Földvári Zsuzsa/ Bécs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Német és osztrák lapok az OMV visszalépéséről

Az osztrákok kudarca Magyarországon, Az OMV feladja a Molért való harcot címekkel számoltak be a csütörtöki német üzleti és egyben politikai napilapok arról, hogy az osztrák olaj- és gázipari konszern visszalépett a Mol felvásárlásától. Az osztrák lapok is hasonlóan vélekedtek. A Die Presse pedig megjegyezte: ez nem az első kudarca az osztrák olajipari cégnek.

hvg.hu Gazdaság

Az OMV-Mol ügylet csak stratégiai elterelő hadművelet volt?

Attól kezdve, hogy az OMV tavaly júniusban 18,6 százalékra növelte részvényhányadát a Molban (majd rövidesen 20,2 százalékra emelte) szeptemberben pedig 32 ezer forintos felvásárlási ajánlatot tett a Mol-részvényeseknek, arra lehetett számítani, hogy a legnagyobb osztrák cégnek annyi muníciója van, amennyivel az övön felüli és aluli magyar védekezést rövidesen megsemmisíti.

MTI Gazdaság

Az INA-Mol részvénycsere a legvalószínűbb a horvát kormányfő szerint

A horvát INA olajipari társaság további privatizációjának legvalószínűbb módja az INA és a Mol közötti részvénycsere – közölte Ivo Sanader horvát kormányfő, aki azzal érvelt, hogy az INA privatizációjából származó pénzre „a költségvetésnek nincsen szüksége, és nem is lenne jó, ha a pénz a költségvetésbe folyna be”.

MTI Gazdaság

Az OMV gázerőmű-építéssel lép be a török árampiacra

Az osztrák OMV olaj- és gázipari csoport meg akarja vetni a lábát a török villamosenergia-piacon, s ennek első lépéseként 60 százalékos részesedést vásárolt a Borasco Elektrik Ueretim Sanayi ve Ticaret A.S. áramtermelő és szolgáltató cégben.

MTI Gazdaság

Az OMV bejelentése is befolyásolja az árfolyamot

Jóllehet az elemzők szerint nem lehet a szerda délelőtti Mol-árfolyamesést közvetlenül az OMV reggeli bejelentésével összefüggésbe hozni, a bejelentés áttételesen mégis hatott a papír értékére. A nagy kérdés most az, mit csinál az osztrák cég a kezében lévő magyar olajrészvényekkel – fejtették ki tőzsdei elemzők.

MTI Gazdaság

A Mol beperelte az OMV-t

A Mol Magyar Olaj és Gázipari Nyrt. keresetet nyújtott be egy bécsi bíróságon az OMV ellen az osztrák olajcég legutóbbi ausztriai sajtónyilatkozatai miatt, amelyekben az OMV nyíltan indiszkrécióval vádolta meg a Mol-t az Európai Bizottság fúziós vizsgálata során kiadott ellenvetési nyilatkozata kapcsán.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Megduplázta nettó profitját a Mol eredménye

A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. 179,7 milliárd forint nettó eredményt ért el az első félévben, ami 108 százalékkal több az egy évvel korábbi 86,4 milliárd forintnál – közölte a társaság kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.