szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Barack Obama és John McCain, a két nagy amerikai párt elnökjelöltje egyaránt támogatásáról biztosította vasárnap a kormány 700 milliárd dolláros bankmentő segélycsomagját, van olyan politikus azonban, aki a pénzügyminiszter lemondását követeli. A kongresszus és az adminisztráció képviselői napok óta tartó maratoni tárgyalások után vasárnap hajnalban jelentették be: elvi megállapodást kötöttek a bankmentő csomagról.

A Wall Street válsága és a befagyott hitelpiac kiolvasztását célzó pénzügyi csomag az elnökválasztási kampány központi kérdésévé vált. Obama és McCain is úgy tünteti fel magát, hogy vetélytársánál alkalmasabb arra, hogy a gazdasági krízisből kivezesse az országot. A legfrissebb felmérések szerint, a gazdasági kérdések előtérbe kerülésével Obama ismét némi előnyre tett szert, elolvadt McCain előnye, amelyet a republikánus konvenció után, Sarah Palin alelnöki jelölésével szerzett.

Obama egy detroiti kampánygyűlésen vasárnap kifejezte reményét, hogy a 700 milliárdos csomagról szóló törvényt gyorsan elfogadja a kongresszus. Hangsúlyozta, hogy a javaslat tartalmazza azokat a fogyasztóvédelmi passzusokat, amelyeket ő is támogatott. "Most kell cselekednünk, felelősséggel (...) az önök állását, megtakarításait, egész iparágakat, az egész gazdaság stabilitását fenyegeti veszély" – mondta a 35 ezres tömeg előtt. Nem mulasztotta el, hogy McCain gazdasági elképzeléseit idejétmúltnak nevezze.

McCain az ABC-nek adott interjúban kifejtette, "ezt mindannyian nehezen fogjuk lenyelni (...) de a semmittevés egyszerűen nem járható út". A republikánus szenátor közölte, hogy a javaslatban szerepel a pénzügyminisztert felügyelő bizottság felállítása és a csúcsvezetők végkielégítésének korlátozása, ezekhez ő ragaszkodott. Obama a CBS-nek azt mondta, McCainnek nem volt érdemi szerepe az egyeztetésekben, ő viszont napi kapcsolatban volt a miniszterrel.

Nancy Pelosi házelnök vasárnap közölte, hogy a képviselőház remélhetőleg már hétfőn szavaz a törvényjavaslatról. Newt Gingrich, a képviselőház egykori republikánus elnöke az ABC televízióban Henry Paulson pénzügyminisztert lemondásra szólította fel. Kifejtette, "amerikaiatlannak" tartja, hogy a pénzügyi tárca vezetője dollármilliárdokat kér csődbe jutott Wall Street-i cégek kisegítéséhez. Aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Paulson minisztersége előtt az egyik legnagyobb befektetési bank, a Goldman Sachs igazgatója volt. Gingrich szerint "Paulson végtelenül félreértette az amerikai rendszer természetét", szerinte a 700 milliárdos kérés a hatalom olyan centralizációját jelenti, amely "teljesen amerikaiatlan". A volt házelnök szerint elhibázott a szövetségi tőkeinjekciós terv.

A CNN ismertetése szerint a hatalmas bankmentő összeghez több részletben juthat majd hozzá a pénzügyminisztérium: 250 milliárd dollár azonnal a rendelkezésére fog állni, további 100 milliárd dollárt az elnök engedélyezhet, a maradék 350 milliárd elköltéséhez pedig a kongresszus újabb jóváhagyására lesz szükség. Létrehoznak egy új kongresszusi szakértői felügyelő testületet, ezen kívül a pénzügyminiszternek rendszeresen jelentést kell majd tennie a törvényhozás előtt. Amennyiben a kormány kisegít egy intézetet vagy vállalatot, az öt felső vezető kompenzációját korlátozzák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Brit politológus: a világ Amerika után

A világ most ugyan a leolvadóban lévő piacokat bámulja, a felfordulás azonban nem csupán pénzügyi válság: történelmi léptékű geopolitikai átrendeződés folyik, amelyben a globális hatalmi egyensúly visszafordíthatatlanul áthelyeződik - írja vasárnap megjelent elemzésében egy neves brit politikai filozófus.

MTI Gazdaság

A Wachovia bankot is felvásárolhatják

A Wachovia, eszközértéke alapján a hatodik legnagyobb amerikai bank tárgyalásokat folytat konkurenseivel a Wachovia eladásáról, miután a bank jegyzése 27 százalékkal esett a pénteki záráskor befagyott jelzáloghiteleinek mérete miatt.

MTI Gazdaság

Államosítják a Fortis bank egy részét a Benelux-kormányok

Részleges államosítással segítenek a Benelux-államok az amerikai hitelpiaci válság tovagyűrűző hatása miatt – első európaiként – bajba került belga-holland bankon, a Fortison: a három ország összesen 11,2 milliárd euróval támogatja a magyarországi érdekeltségekkel is rendelkező pénz- és biztosító intézetet.

MTI Gazdaság

Újabb bankot államosítanak a britek

Néhány hónap leforgása alatt a második brit nagybank kerülhet állami tulajdonba, jelezve a New York-i és a londoni pénzügyi központokban pusztító likviditási válság egyelőre megállíthatatlannak tűnő terjedését.

MTI Gazdaság

Elemzők az amerikai döntést sürgetik, mert "depresszió" lesz

Most már sürgős lenne a megállapodás az amerikai pénzügyi válság legalább rövid távú megoldási módozatairól, mert ennek elmaradása esetén heteken belül globális recesszió fenyeget, áll londoni befektetési elemzők pénteki helyzetértékelésében.

MTI Gazdaság

A JP Morgan Chase megveszi konkurensét, a Washington Mutualt

Az egyik legnagyobb amerikai kereskedelmi bank, a JP Morgan Chase & Co. idén másodszor szerez olcsón konkurens bankot, "hála" a nem elsőrendű jelzáloghitelek okozta válságnak. A bank ezúttal a Washington Mutual Inc. bankot és biztosítót veszi meg 1,9 milliárd dollárért. A Washington Mutual csődbe menne a nem teljesítő jelzálogpapírok miatt, ha a JP Morgan Chase nem venné meg és így az USA történetének legnagyobb bukása lenne.

Gazdaság

Összeomlik a világ: 700 milliárdos romeltakarítás kérdőjelekkel

Az elmúlt hetekben tetőző válság után a pénzügyi világpiac túl van a nehezén, legalábbis annyiban, hogy megtörtént a legtöbb rossz, ami megtörténhetett. Már nem attól kell félni, hogy mi jöhet még, hanem attól, amivel a minimálisan 700 milliárd dollárba kerülő romeltakarítás jár. Bár Magyarországot kevéssé érintette közvetlenül az amerikai pénzpiac megrendülése, kár volna azt hinni, hogy a történelem legnagyobb üzleti bukfencének rezgései fennakadnának a határjelző karóinkon.