szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar és az ukrán IMF-hitelkeretet a jövő héten jelenthetik be - írta a The New York Times vasárnap a Valutaalapból származó értesülések alapján.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken elvi megállapodást kötött Izlanddal egy 2 évre szóló 2,1 milliárd dolláros rendkívüli készenléti hitelkeretről. IMF-források szerint jelentős összegű hitelkeret nyitásáról folynak tárgyalások Brazíliával és Dél-Koreával, amelyeknek egészséges gazdaságuk van, de nem férnek hozzá elegendő devizához.

A The Washington Post a pénzügyi válság kiterjedéséről szóló vasárnapi elemzésében arról írt: ha Magyarország nem lesz képes teljesíteni pénzügyi kötelezettségeit, akkor hamarosan az osztrák bankok is összeomlanak. Ha ez bekövetkezik, akkor pedig a német bankok következhetnek a sorban. "A globalizáció azt jelenti, hogy mindannyian össze vagyunk kötve" - olvasható a cikkben. A lap szerint ha Magyarország, továbbá Pakisztán vagy Dél-Korea csődbe megy, és az európai kormányok arra kényszerülnének, hogy adóemeléssel finanszírozzák a tőkeinjekciókat, akkor gyötrelmes fájdalommal fog járni a válság. A felzárkózó gazdaságok nehéz helyzetéről szóló cikkhez az újság egy magyar valutaváltó hely fotóját csatolta, amely alatt az olvasható: Magyarország súlyos pénzügyi megpróbáltatással néz szembe.

A Seeking Alpha nevű amerikai tőzsdei hírmagazin tudósítása szerint Magyarország válságüzemmódban van. Miközben tárgyalások folynak az IMF-mentőövről, a kelet-európai térség lélegzetvisszafojtva figyeli a magyar fejleményeket. A magazin szerint a magyar kötvénypiac lényegében befagyott. Az IMF 20 milliárd dolláros összegű készenléti hitelkeretet nyitna meg Izland, Fehéroroszország, Pakisztán, Ukrajna és Magyarország számára.

A hírmagazin szerint veszélyes az a szokásos nézet, hogy IMF-hitelkeret Magyarország, Románia, Bulgária, Ukrajna és Szerbia esetében meggátolhatja a szuverén adósbesorolások romlását. Magyarország osztályzata a Standard & Poor's listáján "BBB plusz", az ország negatív figyelőlistán van. Az újság szerint IMF-hitel jótékony hatása illúziónak
bizonyulhat, a hatás attól függ, milyen szerkezeti feltételeket szab majd a Valutaalap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Már Kína is aggódik a válság miatt

Minden lehetséges eszközzel meg kell akadályozni, hogy a pénzügyi válság kihatással legyen a reálgazdaság növekedésére - jelentette ki szombaton a kínai kormányfő az Ázsia-Európa Tanácskozás (ASEM) kétnapos csúcstalálkozója után tartott sajtóértekezletén.

MTI Gazdaság

Moszkvában újabb válságkezelő program készül

Az orosz kormány újabb programot készít elő a nemzetközi pénzügyi válság által az orosz gazdaságra gyakorolt hatások áthidalására, továbbá az államfő egy a nemzetközi pénzügyi rend átalakítására vonatkozó csomagterven dolgozik - közölte vasárnap Moszkvában Igor Suvalov.

MTI Gazdaság

A GM nem éli túl a válságot?

Autóipari cégek sora tervez kényszerű termelés leállításokat a csökkenő kereslet miatt. Mint azt az Automative News Europe című lap hétfőn megjelenő számában írja, az OPEL anyavállalata, a General Motors csaknem valamennyi európai üzemében időleges leállást rendel el.

hvg.hu Vélemény

"Vérszagra gyűlnek a forint ellen spekulálók”

A korábbi szovjet blokk gazdaságaiban bozóttűzként terjedő pénzügyi válság Nyugat-Európában egy újabb, az eddiginél veszélyesebb bankválságot okozhat, aminek következménye nagyarányú gazdasági visszesés lehet az egész kontinensen - írja a tekintélyes konzervatív londoni napilap, a Daily Telelegraph. A lap szerint a váratlan 3 százalékos magyar kamatemelés csak még jobban felbátoríthatja a forint ellen spekuláló vérszagot szimatoló spekulánsokat.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: mély világgazdasági recesszió jelei mutatkoznak

Mind több jel utal a legnagyobb világgazdasági erőcentrumok "mély és szinkronban zajló" recessziójára, amely valószínűleg már az előző negyedévben elkezdődött, áll a legújabb londoni előrejelzésekben, amelyek meredek idei amerikai és euróövezeti jegybanki kamatcsökkentéseket jósolnak. A citybeli elemzők véleménye eltér a magyarországi recesszió esélyeiről, de a magyar devizaadósság-törlesztést nem látják veszélyben.