Tetszett a cikk?

Majd 20 éves csúcspontra emelkedett a munkanélküliség az Egyesült Államokban januárban. Az állástalanok aránya 7,6 százalékra nőtt a decemberi 7,2-ről, utoljára 1992-ben volt ilyen magas a munkanélküliség.

Az esztendő első hónapjában kétezer híján 600 ezer munkahely szűnt meg az USA-ban, így ez volt zsinórban a harmadik olyan hónap, amikor ez a szám meghaladta a félmilliót. Ez negatív rekordnak számít, ugyanis amióta 1939-ben mérni kezdték a megszűnő állások számát, nem fordult elő, hogy háromszor egymás után félmilliónál nagyobb lett volna a közzétett adat.
 
A legnagyobb mértékű visszaesés a szolgáltató szektorban volt (ide számítják többek közt a bankokat, a biztosítókat, az éttermeket stb.), itt 279 ezerrel csökkent a munkahelyek száma. Nem teljesített túl jól az ipar sem, ahol a várt 162 ezerrel szemben 207 ezer állás szűnt meg, ez a legrosszabb adat 1982 óta. Az iparban az autógyártás járt az élen: 31 300 megszűnt állással, de „kitett” magáért a Caterpillar is, amely azt követően, hogy a hónap második felében egy 20 ezres leépítést jelentett be, 30-án újabb 2110 ember elbocsátásáról döntött. Az építőiparban 111, a kiskereskedelemben 45,2, míg az állami szektorban 6 ezer munkahely szűnt meg januárban.

Lesz még rosszabb

A munkanélküliségi adat a várakozásokat is meghaladja. A Bloomberg által megkérdezett 75 elemző 400 és 750 ezer közé becsülte a januárban felszámolt munkahelyek számát, az átlag pedig 540 ezer volt. A mostani szám egyébként a katasztrofális novemberi adatnál is rosszabb, pedig decemberben már úgy tűnt, hogy javulni kezdett a helyzet: míg 2008 utolsó előtti hónapjában 584 ezer munkahely szűnt meg, az előző hónapban már csak 524 ezer. A munkanélküliségi ráta növekedésének 2007 decemberi kezdete óta egyébként összesen 3,57 millió állás szűnt meg az Egyesült Államokban, azaz a munkanélküliségi ráta majd 2,5 százalékkal emelkedett.

Ráadásul szakértők szerint a mélyrepülés korántsem ért véget. Christopher Low, az FTN Financial vezető közgazdásza a Bloombergnek azt mondta, hogy az első negyedévben még ennél is nagyobb számban szűnhetnek meg állások, míg egyes elemzések 2010 elejére 10 százalék körüli munkanélküliséget prognosztizáltak az Egyesült Államokban.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

15 ezer dolgozót bocsát el a Panasonic

A japán Panasonic elektronikai óriásvállalat, 15 ezer fős létszámleépítést hajt végre, ezzel együtt két tucatnyi gyártótelepét zárja be - jelentette be a vállalat szerdán.

hvg.hu Karrier

Mi lesz az állásoddal? Derítsd ki!

Találtál állást, ám alig melegedett meg a szék alattad, a főnök közli, hogy menned kell, mert leépítés lesz a cégnél? Mielőtt rábólintasz egy ajánlatra, nézz utána, hogyan alakult a vállalat elmúlt negyedéve, milyen kilátásai vannak: mire számíthatsz, ha elvállalod a felkínált állást. Tanácsok.

Karrier

Elbocsátás után: hogyan kerülhető el az összeomlás?

Munkánk egyfajta keretet ad életünknek, meghatározza életritmusunkat, beépül a személyiségről alkotott képbe, így az elbocsátás során munkánkkal együtt identitásunk egy darabja is elveszni látszik, az anyagiakról nem is beszélve. Mit tegyünk, ha most jelentették be, hogy megválnak tőlünk? A munkapszichológus tanácsai segítenek elkerülni a pszichés összeomlást.

MTI Karrier

A vártnál kevesebb állás szűnt meg az amerikai magánszektorban

Januárban kissé lassult az amerikai magánszektor munkahelyvesztése: az ADP munkaadói szolgálat adatai szerint 522 ezer álláshely szűnt meg az amerikai magánszektorban, a decemberi - felülvizsgált 659 ezer - után. Az elemzők 530 ezer munkahely elvesztését várták januárban.