szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Standard and Poor’s szerint Japánra a második világháború óta a legsúlyosabb recesszió várhat. A hitelminősítő számításai szerint az ázsiai ország gazdasága 4 százalékkal zsugorodik az idén. Ez kétszer akkora csökkenés, mint a 2 százalékos visszaesés 1998-ban, amikor az ázsiai válság elérte a japán gazdaságot is.

Hasonlóan látja az ország helyzetét több más elemző, és maga a kormány is. Tavaly a negyedik negyedben 3,3 százalékkal csökkent a GDP az előző három hónaphoz képest, ami azt jelenti, hogy az egész évre kivetítve 12,7 százalékkal esett vissza a bruttó hazai termék. Ekkora mértékű csökkenést nem regisztráltak Japánban az 1974-es olajválság óta.

Az S and P szerint drámai mértékben romlanak az üzleti lehetőségek a japán vállalatok számára a kereslet visszaesése miatt, ezért az exportra termelő cégek többsége veszteségekre számít a márciussal végződő pénzügyi évben. Olyan nagy vállalatok is felkerülhetnek a vesztesek listájára, mint a Toyota, vagy az elektronikai cikkeket gyártó Sharp, amelyek eddig nem ismerték a veszteség fogalmát.

Az elemzői véleményeket támasztják alá a legfrissebb statisztikai adatok is: soha nem látott mértékben, közel 50 százalékkal esett vissza a japán export idén januárban, s a külkereskedelmi mérleg hiánya 1980 óta a legnagyobb volt az év első hónapjában.

A legnagyobb mértékben a gépkocsik kivitele esett vissza, 69 százalékkal, de csökkent az elektronikai és egyéb cikkek exportja is a fogyasztói kiadások mérséklődése miatt.

A japán termékek legfőbb piacán, az Egyesült Államokban volt a legnagyobb a visszaesés, 53 százalék. Az Európai Unióba és Ázsiába irányuló export 47-47 százalékkal esett vissza, Kínába 45 százalékkal szállítottak kevesebbet a japán cégek idén januárban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Autó

Padlón az autópiac Japánban

Japánban éves szinten 22,3 százalékkal 184 ezerre csökkent a decemberi autóeladás. A visszaesés nem érintette a 660 köbcentiméternél kisebb hengerűrtartalmú miniket.

MTI Gazdaság

Japánban maradt a 0,3 százalékos alapkamat

Pénteken változatlan szinten hagyta az alapkamatot a japán jegybank: a döntés értelmében a kamat továbbra is 0,3 százalék. A bank utoljára októberben csökkentette a kamatot, 0,5 százalékról 0,3 százalékra.

MTI Gazdaság

Recesszióban van a japán gazdaság

A vártnál mélyebb recesszióba süllyedt a japán gazdaság az idei harmadik negyedévben: a tokiói kormány által kedden közzétett, felülvizsgált adatok szerint a távol-keleti ország hazai összterméke (GDP) fél százalékkal szűkült az említett időszakban.

MTI Gazdaság

A japán NEC kivonul Európából

A japán NEC Corp. - megelégelve a borzalmasnak minősített piaci körülményeket és az éles versenyt - teljesen be akarja szüntetni európai személyiszámítógép-gyártását.

MTI Gazdaság

Japán: 275 milliárd dolláros csomag gazdaságélénkítésre

Új gazdaságélénkítő csomagot jelentett be pénteken a japán miniszterelnök: a program 10 billió jenes (111 milliárd dollár) adócsökkentést és közfinanszírozást tartalmaz, valamint 13 billió jent (144 milliárd dollár) a pénzügyi piacok fellendítésére.

MTI Gazdaság

Japán százmilliárd dollárt hitelez az IMF-nek

Japán megállapodást írt alá a Nemzetközi Valutaalappal, hogy 100 milliárd dolláros gyorskölcsönt nyújt a pénzintézetnek. Az IMF ezzel történetének legnagyobb összegű kölcsöntámogatásában részesül, elsősorban azzal a céllal, hogy a világgazdasági válság sújtotta fejlődő országoknak tudjon segíteni.