szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elsősorban két adat hatására több mint 4 százalékkal drágult a határidős nyersolaj jegyzése a vezető nemzetközi olajpiacokon. Az egyik tényező az amerikai magánvállalatok munkahelyeinek leépítéséről szólt áprilisban és azt tükrözte, hogy a munkahelyek csökkentése márciushoz képest jelentősen, a várakozásoknál jobban lelassult. A másik adat az amerikai heti kereskedelmi tartalékadatok közül a benzintartalék csökkenéséről szólt.

A piac ezeket úgy értelmezte, hogy valószínűleg nem fog annyira zsugorodni a kereslet a nyersolaj- és származékai iránt, mint korábban feltételezték. A júniusi szállítású amerikai könnyűolaj jegyzése szerdán a nap végére elérte a hordónkénti 56,34 dollárt, ami 2 és fél dolláros, azaz 4,64 százalékos növekedést jelentett keddhez képest és egyben a tavaly november 14.óta legmagasabb nap végi értéket. Londonban a Brent is meglódult: jegyzése 56,14 dolláron volt szerda este, 2,02 dollárral állt kedd ilyenkori ára felett.

Az öt havi csúcsot jelentő 56 dollár fölötti ár elsősorban annak köszönhető, hogy az amerikai nyersolajkészletek a vártnál kisebb mértékben emelkedtek a múlt hétről. A piac ennek alapján is az olajkereslet emelkedésére és arra számít, hogy élénkülni fog a gazdaság akkor, amikor az OPEC tagországai visszafogják kitermelésüket.

Más elemzők szerint viszont az olajpiac gondjai alapvetően nem változtak, ezért fennáll a mostani árak mérséklődésének kockázata, hivatkozva a még mindig nagyon magas készletszintre.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj csütörtök reggel 56,51 dollár volt Londonban júniusi szállításra, 36 centtel drágább a szerdai zárónál. Szerdán a Brent hordónkénti ára 79 centtel 50,78 dollárra emelkedett.

Az amerikai WTI nyersolaj májusra 25 centtel 56,59 dollárra drágult hordónként. Szerdán 2,5 dolláros, vagyis 4,6 százalékos drágulás után a WTI 56,34 dolláron zárt, november közepe óta a legmagasabb szintjén.

Az amerikai kormány energiaügyi tájékoztató hivatalának (EIA) szerdán közölt adatai szerint a nyersolaj készletek 600 000 hordóval 375,3 millió hordóra nőttek az import emelkedése miatt. Elemzők 2,2 millió hordó bővülésre számítottak.

A benzintartalék váratlanul csökkent, 200 000 hordóval 212,4 millióra, miközben elemzők 700 000 hordós emelkedést prognosztizáltak. A feldogozott olajtermékek készlete 2,4 millió hordóval 146,5 millióra bővült, meghaladván az elemzők 1 millió hordós várakozását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A 40 dolláros olajár ezermilliárd dolláros lökést adhat a világgazdaságnak

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezérigazgatója szerint a 40 dollár körüli olajárral az idén 1000 milliárd dollárral felérő lökést kaphat a világgazdaság, de ha az ágazatban elmaradnak az újabb beruházások, akkor az árszint a tavalyi, azaz a hordónkénti 150 dollár közelébe is emelkedhet pár éven belül. Tanaka Nobuo szerint kölcsönös érdeke a termelőknek és a felhasználóknak a gazdasági fellendülés, azaz a jelenleginek a közelében lévő piaci árszint fenntartása mint "stimuláló erő" nagyon nagy segítséget jelenthet.

MTI Gazdaság

Az OPEC 50, a főtitkár 70 dolláros olajat jósol

Az OPEC közel-keleti tagjai Tokióban azt mondták, hogy "eltűrik" a kőolaj jelenlegi mérsékelt árát, azért, mert ezt kívánja a világgazdaság helyzete, és az idén 40-50 dolláros árral számolnak. Ám a szervezet főtitkára jóval magasabb árat vár.

MTI Gazdaság

Stabilizálódtak a nyersolajárak a tegnapi zuhanás után

A nyersolajárak stabilizálódtak csütörtök reggel a tegnapi meredek (7 százalékos) árzuhanás után. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj csütörtök reggel 42,25 dollár volt Londonban áprilisi szállításra, 82 centtel drágább a szerdai zárónál. Az amerikai WTI nyersolaj áprilisra 72 centtel 43,05 dollárra emelkedett hordónként.