szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az IMF Igazgatótanácsa június végén hagyhatja jóvá a Magyarországnak megnyitott hitelkeret újabb, a második felülvizsgálatot követő, 1,43 milliárd eurós részletének lehívását - áll az IMF és a magyar kormány tárgyalásának lezárása után kiadott hétfői közleményben, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) részéről James Morsink, a delegáció vezetője jegyzett.


James Morsink a Pénzügyminisztériumban tartott hétfői tájékoztatón kérdésre válaszolva elmondta: a magyar kormány 2009. és 2010. évi adóváltozatási csomagja összhangban áll azokkal a javaslatokkal, amelyeket az IMF évek óta ajánl Magyarországnak. Ezek az ajánlások az élőmunka terheinek csökkentését, illetve a fogyasztást és a vagyont terhelő adók bizonyos növelését szorgalmazzák.
    
"Az ajánlásokban azt is megfogalmaztuk, hogy az adóintézkedések semleges hatást fejtsenek ki, azaz az adócsökkentés és az adóterhek növelése az egyenleget tekintve változatlan maradjon" - fogalmazott James Morsink. 
    
Nem lehet megmondani, hogy a "bedőlt hitelek" 3 százalék alatti aránya mennyire nőhet, de a Magyar Nemzeti Bank (MNB) stressztesztje alapján a bankrendszer kockázata kezelhető mértékű.    Az IMF delegációjának vezetője a 2010-es finanszírozási kilátásokra vonatkozó kérdésre azt válaszolta, hogy a szervezet részéről nyitottak a tárgyalásra, illetve szükség esetén a hitelnyújtásra. "Erről a Fidesszel nem volt tárgyalás" - felelte az MTI kérdésére.  
    
Magyarország megfelelő makrogazdasági és pénzügypolitikát folytat - erősítette meg a kiadott nyilatkozat megállapítását az IMF delegáció vezetője. Az IMF delegáció rögzítette: a március végi mennyiségi célkitűzések - a központi költségvetés elsődleges egyenlegét, az államadósságot, az inflációt és a nettó devizatartalékok szintjét illetően - teljesültek, akárcsak a nyugdíjreformmal és a bankoknak nyújtott kormányzati hitelekkel összefüggő strukturális célok.
    
Oszkó Péter pénzügyminiszter a tájékoztatón is hangsúlyozta: a kormány által elfogadott intézkedési csomag az érvényes költségvetéshez képest ebben ez évben mintegy 400 milliárd forintos, jövőre 900 milliárd forintos megtakarítást tartalmaz. "A 2009. évi költségvetéshez képest meghirdetett idei és jövő évi intézkedések GDP arányosan 3,8 százalékos megtakarítást  eredményeznek" - tette hozzá a pénzügyminiszter. 
    
Simor András jegybankelnök szerint erősíteni szükséges a pénzügyi rendszer felügyelését. Az MNB elnöke úgy vélte: a jövőben a kockázat alapú, előrelátó felügyelés lép a korábbi szabályalapú, múltra koncentráló felügyelés helyébe, s ez a tendencia érvényesül szerte a világban.
    
Magyarország jó úton halad a készenlétei hitel teljesítésében - jelentette ki Elena Flores.    Az EB képviselője szerint a 20 milliárd euró összegű készenléti hitel továbbra is a folyó fizetési mérleg és a költségvetés helyzetének kiegyensúlyozására és az ország növekedési potenciáljának javítására szolgál.
    
A mostani tárgyalás után az Európai Bizottság elfogadja, hogy Magyarországnak 2011-re sikerül 3 százalék alá leszorítania a GDP-arányos államháztartási hiányt - jelentette ki Elena Flores. 
    
Az EB képviselője kiemelte: Magyarország ellen évek óta folyik eljárás a túlzott deficit miatt, de a mostani új világgazdasági helyzetben ezt tudomásul veszi az Európai Bizottság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az IMF és az EU elégedett a kormány intézkedéseivel

Az IMF és az Európai Bizottság egyetértésével az államháztartás hiánya az idén a GDP 3,9 százaléka lehet, a GDP 2009-ben 6,7 százalékkal, jövőre 0,9 százalékkal csökkenhet, 2011-ben pedig már bővülhet – jelentette be Oszkó Péter pénzügyminiszter az IMF és az Európai Bizottság küldöttségével folytatott egyeztetés után.

MTI Itthon

Bajnai: egyelőre nem kell újabb kiadáscsökkentő csomag

A már megtett és bejelentett intézkedéseken kívül várhatóan nem kell jelentős kiadáscsökkentést végrehajtani, és ezzel javíthatók a növekedési kilátások- tájékoztatta Bajnai Gordon miniszterelnök az MTI-t hétfőn közleményben azt követően, hogy a kormány megegyezett az Európai Bizottsággal és a Nemzetközi Valutaalappal.