szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mol magyar olajtársaság Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató szerint semmilyen körülmények között sem kezd együttműködésbe az orosz Szurgutnyeftyegazzal, még ha ezért fel is kell áldoznia az ellenőrzést a Zapadno-Malobalikszkoje (ZMB) olajlelőhely felett, amelynek kitermelési engedélyét az ásványkincsekkel foglalkozó Rosznyedr állami ügynökség vissza kívánja vonni – írta szerdán a Vremja Novosztyej.

Az orosz lap idézte Hernádi Zsolt kijelentését, amely szerint „jóllehet ez a projekt fontos a vállalat számára, annyira mégsem értékes, hogy rákényszerítse a Molt a stratégiai befektetőkhöz fűződő viszonyának, és a függetlenség megőrzését célzó irányvonalának a felülvizsgálatára”.

A Vremja Novosztyej orosz szakértők véleményét idézve megjegyezte: a magyar olajszakemberek függetlenségére senki sem pályázik, az orosz vállalatnak Mol-részesedésére kizárólag a Nabucco gázvezeték dokumentációjához történő hozzáférés érdekében van szükség. A Nabucco Oroszország megkerülésével, a Kaszpi-tenger térségéből szállítana földgázt Európába.

Az orosz lap szerint a szakértők meg vannak győződve róla, hogy ha a magyarok fenntartják kérlelhetetlen álláspontjukat, az orosz fél számára csak két lehetőség kínálkozik a konfliktus rendezésére: a vita bírósági úton történő elintézése, vagy az, hogy a Mol oroszországi kitermelőegységeinél folytatandó, minden lehetséges ellenőrzéssel „ráveszik” a magyar vállalatot, változtasson az orosz partnerhez fűződő viszonyán.

Az újság által megkérdezett szakértők szerint a Szurgutnak – amely eddig nem élhetett részvényesi jogaival – minden esélye megvan arra, hogy a bíróságon (eredményesen) támadja meg az alapszabályát nemrégiben módosító Mol részvényesi közgyűlési döntését. Az egyik szakértő úgy vélte, ha Budapesten (a bíróságon) semmit sem sikerül elérni, a stockholmi döntőbírósághoz kell fordulni, s ha nem sikerül igazságot szolgáltatni a Surgutnak, más eszközökkel is lehet küzdeni: az orosz ökológusoknak például kifogásaik támadhatnak a Mol (oroszországi) kitermelőegységeivel kapcsolatban.

A Vremja Novosztyej felidézte, hogy a Mol véletlen egybeesésnek tekinti a Rosznyedrnek a kitermelési engedély megvonásával történő fenyegetését. Dmitrij Alekszandrov szakértő a lapnak megjegyezte, hogy nem ez a Mol egyetlen oroszországi lelőhelye, s mindegyikről nem fogják kipenderíteni. A Mol fő tevékenysége egyébként nem a kitermelés, hanem a feldoldozás és az értékesítés; végső esetben kereskedőktől vásárol majd olajat és azt dolgozza fel – vélte.

Hernádi Zsolt kijelentéséről, s a Mol-Surgut együttműködés magyar elvetéséről néhány mondatban beszámolt a Vedomosztyi című orosz lap is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Eljárást kezdeményezett a Szurgutnyeftegaz a Mollal szemben

Az orosz OJSC Szurgutnyeftegaz törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a Mol Nyrt. ellen a Fővárosi Bíróságon a Szurgutnyeftegaz részvénykönyvi bejegyzésének megtagadása miatt - közölte a Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján csütörtökön.

MTI Gazdaság

A kormány nem tudta megakadályozni a Mol-részvények eladását

A kormány tudott arról, hogy vásárlási szándék van a Mol-részvények iránt, de két gazdasági társaság ügyletét nem lehetett megakadályozni – közölte Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s alelnöke kedden este. Ficsor Ádám nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter ugyancsak azt mondta, hogy nem volt lehetőség megakadályozni a tranzakciót.

MTI Gazdaság

Elhalasztották a Mol-közgyűlést: kevesen jöttek el

Elhalasztották a Mol Nyrt. közgyűlését, mert az eredeti időpontra, a csütörtök délelőtt 11 órára meghirdetett eseményen nem jelent meg annyi részvényes, amely képviselné az érvényességhez szükséges 50 százalék plusz egy szavazati jogot.

MTI Világ

"A Szurgut Mol-beli részvényvásárlása az EU elleni lépés"

A Szurgutnyeftyegaz orosz cég részvényvásárlása a Mol-ban az EU területére irányuló ellenséges lépés, jóllehet a moszkvai külügyminisztérium hétköznapi piaci tranzakciónak nevezte - írta szerdai elemzésében a Jamestown Alapítvány nevű washingtoni agytröszt.