szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországnak az idén és jövőre teljesítenie kell a tervezett államháztartási hiánycélokat, 2011-ben pedig 3 százalék alatti deficit kell ahhoz, hogy beléphessen az ERM-II rendszerbe - mondta Christopher Kwiecinski, a Calyon Bank régiós stratégiai elemzője.

Az elemző aláhúzta: ha Magyarország ezt el tudja érni, akkor van esélye arra, hogy egy évvel korábban bevezesse az eurót, mint akár Csehország, vagy Lengyelország. Ehhez azonban következetesen végig kell vinni az ország költségvetési konszolidációját – tette hozzá.

Christopher Kwiecinski véleménye szerint a kelet-közép-európai országok esetében egyelőre nem célszerű céldátumot kitűzni az eurózónához való csatlakozás tekintetében, mert eddig a legtöbb ország elvétette a csatlakozásra korábban kijelölt évet. A mostani világgazdasági recesszió egyébként is óvatosságra kell, hogy intse az országokat, különösen a térség államait, hisz rendre módosítaniuk kell korábbi makrogazdasági várakozásaikon.

Hozzátette: az euró bevezetésének megfelelő időzítését nagyon gondosan meg kell fontolni. Szlovákia idei eurózónához csatlakozását most már egyes makrogazdasági szakértők korainak mondják, sőt azt feszegetik, nem tudni, hogy a szlovák ipar, gazdaság idei visszaesése mennyiben tudható be a világgazdasági válságnak, és mennyiben az euró bevezetésének.

A térség kamatszintjeit elemezve a szakértő rámutatott: miközben Csehországban, Lengyelországban alacsony a kamatszint, Romániában és Magyarországon van tere a jegybanki alapkamatok további mérséklésének.

Arra is felhívta a figyelmet: az ERM-II árfolyamrendszerhez való csatlakozás egyáltalán nem jelenti azt, hogy az árfolyam-mechanizmusba való belépés után, a kötelező 2 év "letöltését" követően az adott ország bevezetheti az uniós közös pénzt. Példaként hozta fel a balti államok esetét, amelyeknek mindegyike már több mint 2 éve az ERM-II szabályai alapján működteti valutarendszerét, de még egyik sem tudta bevezetni az eurót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Egymást erősítő reformokat sürget Csaba László

Magyarországon egymást erősítő reformokra van szükség: rövidtávon a decentralizáció és az államháztartás kiegyensúlyozása lenne fontos lépés, középtávon pedig az euró bevezetése köré kell csoportosítani az intézkedéseket - mondta Csaba László közgazdász, egyetemi tanár az Eurobarometer magyar jelentését ismertető rendezvényen.

MTI Gazdaság

Bulgária 2013-ig bevezetné az eurót

Bulgária azt tervezi, hogy 2013-ig, a jelenlegi kormány mandátumának lejártáig bevezeti az eurót - jelentette be szerdán a bolgár pénzügyminiszter.

hvg.hu Gazdaság

Andor László: „Az európai civilizáció jövője a tét”

Brüsszelben elvetették a kelet-közép-európai régió 180 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagra vonatkozó javaslatát, mondván, az unió egyenként támogatja a nehéz helyzetbe került tagállamokat. Ugyanilyen sorsra jutott a gyorsított euróbevezetés javaslata is. Maradt tehát egyelőre az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által pénteken bejelentett 24,5 milliárd eurós segítség Kelet-Európának, amelynek instabilitása komoly fenyegetést jelent az euróövezetre nézve is. Mire lehet elég ez a pénzügyi mentőöv? Andor Lászlóval, az EBRD igazgatóságának tagjával beszélgettünk.

hvg.hu Gazdaság

Csaba László az utálatos kamatról és a jövő önfelemésztő politikájáról

Ami az IMF-et érdekli, rendben van, viszont ami minket kellene, hogy érdekeljen, az nincs - mondta a hvg.hu-nak Csaba László akadémikus a magyar gazdaság helyzetét jellemezve. A Közép-európai Egyetem (CEU) közgazdász professzorát a kamatcsökkentés lehetőségéről, a költségvetési szigor értelméről, az euró mielőbbi bevezetésének esélyeiről, illetve a várható világgazdasági tendenciákról kérdeztük.

HVG Gazdaság

A Bruegel kutatója a magyar euróbevezetésről

Ha Magyarország végre belevág a szükséges szerkezeti reformokba, az Európai Bizottság is rugalmasan kezeli majd az euró magyarországi bevezetéséhez szükséges feltételek teljesítését – mondta a HVG-nek Darvas Zsolt, a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaság-tudományi Intézetének kutatója, aki tavaly szeptembertől a brüsszeli Bruegel kutatóintézetnél elemzi többek között az eurózónán kívüli kelet-európai országok csatlakozási kilátásait.

Gazdaság

Kisebbrendűek vagyunk, mert nincs eurónk?

Magyarországon az általános frusztrációt csak fokozza, hogy még mindig a forint a fizetőeszköz, elmaradt az euró gyors bevezetése. Az ismeretek hézagos volta miatt az eurózónát egyfajta mítosz övezi, ebből fakadóan pedig az eurózónán kívüli országok kisebbrendűeknek tűnnek fel. Érdemes közelebbről megvizsgálni azokat a feltételezéseket, amelyek e mítoszt táplálják. Andor László, az EBRD Magyarországot képviselő igazgatójának cikke.

hvg.hu Gazdaság

Minek kell az OTP-nek EBRD-segítség, ha annyira erős?

Miért kell EBRD-segítség a magyarországi bankoknak? Jó ötlet a jól működő vállalatoknak támogatott hitelt nyújtani? Aggódni kell a régiós országok válságkezelése miatt? Segítene a gyors eurócsatlakozás? Manfred Schepers, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) alelnöke a magyarországi bankok helyzetét, a még fennálló kockázatokat, valamint az ország válságkezelését és az utóbbi időben ezzel kapcsolatban elhangzott javaslatokat, kritikákat kommentálta a hvg.hu-nak.