szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megerősítette hétfőn Magyarország közepes befektetői, negatív kilátású adósbesorolását a Fitch Ratings, amely szerint enyhült ugyan a magyar gazdaságra nehezedő nyomás, de az ország továbbra is sérülékeny lehet a negatív sokkoktól. A cég ugyanakkor közölte: politikai megnyilvánulásnak tartja a 7 százalék körüli jövő évi államháztartási hiányról szóló Fidesz-nyilatkozatokat.

A nemzetközi hitelminősítő hétfői bejelentése szerint a megerősítés a hosszú futamú szuverén deviza- és forintkötelezettségek "BBB/BBB plusz" osztályzatára, valamint az "F3" szintű rövid távú devizaadósság-besorolásra és a kereskedelmi adósok számára külön megállapított, elsőrendű "A" besorolási országplafonra vonatkozik.

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz", a Fitch ennél egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) osztályzattal listázza a magyar adósságot.

Nemrég még mindhárom cég leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást tartott érvényben a magyar besorolásokra. A Standard & Poor's azonban a maga részéről néhány hete stabilra javította magyar adósosztályzatának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a kitartó magyarországi konszolidációs erőfeszítések gátat szabnak a magyar költségvetési hiány mélyülésének. A cég ezzel levette a napirendről Magyarország leminősítését.

Nemrégiben a Moody's szintén utalást tett arra, hogy ha folytatódik a költségvetési konszolidáció és elmélyülnek a szerkezeti reformok, az ő nyilvántartásában is stabilra javulhat a magyar osztályzat jelenleg negatív kilátása.

A magyar adósosztályzat megerősítéséhez fűzött hétfői elemzésében a Fitch Ratings ugyanakkor azt írta: jóllehet a feszes költségvetési politika és a világgazdasági kilábalás révén március óta enyhült a magyar fizetési mérlegre, valamint a forintra és a makrogazdasági stabilitásra nehezedő rövid távú nyomás, a magas állam- és küladósság és a háztartások erőteljes deviza-eladósodottsága miatt azonban a hitelképesség továbbra is sebezhető valamely esetleges jövendő negatív sokkhatástól.

David Heslam, a Fitch szuverén besorolásokért felelős londoni igazgatója hangsúlyozta: "életfontosságú", hogy Magyarország megmaradjon az erőteljes költségvetési konszolidációs pályán a jövő áprilisban esedékes parlamenti választások után is.

Ugyanerről a kérdésről a Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege legújabb felzárkózó piaci helyzetértékelésében azt írta: a nemzetközi hitelezők, és különösen a piac részéről megnyilvánuló nyomás jó eséllyel megakadályozza, hogy a választások után megalakuló új magyar kormány visszalépjen a 2006 óta elért jelentős költségvetési kiigazítástól.

A Fitch Ratings hétfői elemzése szerint ugyanakkor meglehetősen bizonytalanok a költségvetési kilátások az idei éven túl. A Fidesz, amely várhatóan "kényelmes többséggel" megnyeri a jövő évi választásokat, még nem fejtette ki egyértelműen költségvetési politikájának prioritásait és célkitűzéseit - áll a hitelminősítő értékelésében.

A Fitch azonban közölte: véleménye szerint a 7 százalék körüli jövő évi GDP-arányos államháztartási hiányról szóló legutóbbi Fidesz-nyilatkozatok nagyobb valószínűséggel tekinthetők választások előtti politikai megnyilvánulásnak, semmint komoly hiánycélnak.

A hitelminősítő megjegyzi: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) támogatási programjának meghosszabbítása előtt valószínűleg az ellenzékkel is folytak megbeszélések, és a Fidesz "hagyományosan viszonylag konzervatív" költségvetési szempontból, emellett üzletbarát és kisméretű kormányt pártoló filozófiát vall.

Hasonló következtetésre jutottak új elemzésükben a Goldman Sachs londoni szakértői is, megállapítva: az előző Fidesz-kormánynak "meglehetősen jó híre volt" az általa tanúsított költségvetési felelősség szempontjából.

A Fitch Ratings hétfői elemzésében 4,2 százalékos jövő évi államháztartási hiányt jósolt az IMF-programban szereplő 3,8 százalék helyett. A cég megjegyezte ugyanakkor, hogy megvannak a kockázatai az ennél nagyobb deficitnek.

A hitelminősítő az idei évre valószínűsített 79 százalék után jövőre 83 százalékos GDP-arányos bruttó államadósság-rátát jósol, kiemelve, hogy a "BBB" sávba sorolt szuverén adósok 2010-re várt középértéke 38 százalék.

Az elemzés szerint ugyanakkor a magyar fizetési egyensúly gyors ütemű kiigazításon megy át. A Fitch saját előrejelzése az, hogy a hazai össztermékhez viszonyított folyómérleg-hiány 0,8 százalékra csökken a tavalyi 7,2 százalékról, és 2010-2011-ben is 1 százalék körüli szinten marad. A nettó működőtőke-beáramlás és az uniós források ezt a folyó hiányt várhatóan "kényelmesen fedezik" - áll a Fitch prognózisában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!