"Bóvli" szintre rontotta a görög osztályzatot az S&P

Erőteljes mértékben, egyszerre több fokozattal a befektetői kategória alá, vagyis spekulatív – "bóvli" – szintre rontotta kedden Görögország adósbesorolásait a Standard & Poor's, arra a véleményére hivatkozva, hogy egyre szűkebbek a görög kormány gazdaságpolitikai lehetőségei az államadósság-folyamatok fenntartható pályára állítására.

  • MTI MTI
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportjának keddi londoni bejelentése szerint Görögország hosszú és rövid futamú szuverén adósosztályzata az eddigi "BBB plusz/A-2"-ről meredeken, számos köztes fokozat kihagyásával "BB plusz/B"-re változik, és az új besorolásokra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás marad érvényben.

Görögország az első euróövezeti tagállam, amelytől valamely nemzetközi hitelminősítő megvonta a befektetésre ajánlott adósbesorolást. Az euróövezeten kívüli EU-tagállamok közül Lettországra és Romániára tartanak érvényben spekulatív osztályzatokat a hitelminősítők.

Ugyanígy, egyszerre két fokozattal leminősítette az euróövezeti tag Portugália adósbesorolását is kedden a Standard & Poor's, a közfinanszírozás szerkezeti gyengeségeire és a gyorsan emelkedő államadósságra hivatkozva. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportjának keddi londoni bejelentése szerint Portugália hosszú futamú szuverén adósosztályzata az eddigi "A plusz"-ról a köztes "A" fokozat kihagyásával "A mínusz"-ra változik, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás marad érvényben.

Ha a portugál adósosztályzat innen még tovább romlik, akkor Görögország után Portugália lesz a második olyan euróövezeti tagállam, amelyik átkerül az elsőrendű "A" besorolási kategóriából a már csak közepes befektetési ajánlású "BBB" osztályzati sávba.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Átlátnak és átnéznek Magyarországon – elégett a bizalmi tőkénk a diplomácia színpadán

Átlátnak és átnéznek Magyarországon – elégett a bizalmi tőkénk a diplomácia színpadán

Hiába próbálja magát a kormány nemzetközi tényezőnek bemutatni, 15 év dúlás után hatalmas feladat lesz újjáépíteni Magyarország tekintélyét a diplomáciában – mondja Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund regionális igazgatója. Mi várható 2026 áprilisáig? Mi lenne a legveszélyesebb forgatókönyv a kormányváltás szempontjából? Mi lehet Amerika szerepe a Fidesz választási eredményében?