szerző:
Fürjes Szabolcs
Tetszett a cikk?

A múlt hét eseményei a fejlett piacokat csökkenő irányba mozdították ki, a kockázatvállalási hajlandóság erőteljes mérséklődése mellett. Így nem csoda, hogy a fejlődő piacok a fejlettekét meghaladó mértékben estek, különös tekintettel a kínai piacokra, hiszen a befektetők a kínai növekedés komoly megtorpanásától tartanak.

A részvényárak esésével az olajár is csökkent, hiszen a fekete arany is a részvényekhez hasonló kockázati szintű befektetés. Ezzel szemben a fejlett piaci kötvények hozama a történelmi minimumok környékére esett, mivel a biztonságot kereső tőke itt talált menedéket azokon a napokon, amikor Románia újabb IMF-hitelrészletének lehívása kérdésessé vált egy alkotmánybírósági döntés nyomán, vagy amikor kiderült, hogy június folyamán az évben először csökkent a foglalkoztatottak száma az USA-ban.

A gazdasági hírek és a makrogazdasági adatok tehát azt mutatják, hogy a recesszióból való kilábalás közel sem töretlen folyamat, most egyre többször vetődik fel a lehetősége egy W-alakú lefutású válságnak. Ez azt jelenti, hogy újabb, mély recessziót hozó időszak áll előttünk.

Devizapiacok

Az EUR/USD devizapár erős korrekciót mutatott, mivel a recesszió mélypontja óta folyamatosan javuló amerikai mutatók az utóbbi hetekben romló tendenciát jeleznek. Ez ahhoz vezetett, hogy a dollár menekülő-deviza szerepe némileg csökkent.

hvg.hu

Ahogy látható, a hosszú távú trend még így sem változott, de tény, hogy ha a közeli napokban is rossz hírek érkeznek az USA gazdaságáról, és a hamarosan kezdődő vállalati gyorsjelentési szezon eredményei is elmaradnak a várakozásoktól, akkor megtörhet a 2009 novemberétől meghatározó tendencia. Erre komoly esély van, ma mégis inkább az a valószínűbb, hogy a hosszú távú trend nem törik meg, így ma az 1,26-os szint alatt EUR/USD eladás javasolt. A pozíciót az 1,22-es szint körül érdemes zárni (1,2750-es stop mellett).

A hazai piacon a forint a vezető devizákkal szemben érdekes pályát járt be. Miután a dollár menekülő-deviza szerepe csökkent, a befektetők nagy része a svájci frankot találta meg, mint biztonságos befektetést. Ez az alpesi deviza rendkívüli erősödését hozta magával, miután a svájci nemzeti bank hetekkel ezelőtt jelezte, hogy a frank erősödésének megakadályozására korábban alkalmazott intervenciós stratégiával végleg felhagy, nyíltpiaci beavatkozást csak abban az esetben alkalmaz, ha a frank erősödése már deflációs nyomást eredményez.

hvg.hu

Ezek után nem meglepő, hogy az euróval szemben az 1,31-es szintig erősödő svájci frankhoz mérten a forint történelmi mélypontra süllyedt, hiszen a forint ez euróval szemben is gyengülést mutatott. A CHF/HUF devizapár végül 219-nél érte el csúcsát, amit egy korrekció követett, így a jegyzés a 215-ös szint alá csúszott. Az euróval szemben stabilabb volt ugyan a forint, de a devizapár mozgásának iránya megegyezett a CHF/HUF irányaival. Az EUR/HUF végül 288,30 körül érte el csúcsát, majd a 285-ös szint körül stabilizálódott a jegyzés. A dollárral szemben is hasonló pályát írt le a forint jegyzése.

A továbbiakban arra számítanak az elemzők, hogy az euróval és a dollárral szemben is stabilabb marad a forint, amit ez EUR/USD változásai természetesen erősen befolyásolhatnak. Mivel a dollár újbóli erősödésére számítunk a következő napokban, az USD/HUF devizapárban könnyen kialakulhat emelkedés, ami a jegyzést újra a 235-ös szint fölé tolja. Az EUR/HUF jegyzése a 282-es szintig csökkenhet, de ekkor még mindig emelkedő trendben marad a jegyzés. A mai helyzetben az EUR/HUF esetében kivárás javasolható, mivel a következő napok iránya többesélyes, míg az USD/HUF devizapárban a vétel ajánlható a 225-ös szint közelében. A pozíciót 230 fölött érdemes zárni (222-es stop mellett).

Kötvénypiacok

Ahogy arról már szó esett, egyes nagybefektetők a fejlett piacokra csoportosították át befektetéseik egy részét. Ennek következtében a fejlett piacokon estek a hozamok, míg a feltörekvő térségekben kisebb-nagyobb hozamemelkedést tapasztalhattunk. Érdekes a helyzet; míg a fejlett gazdaságok adósságmutatói rosszabbak egyes feltörekvő országokénál, a hozamkülönbség mégis emelkedett az elmúlt napokban. Az adósságadatokban mutatkozó különbségek mellett a növekedés terén mutatkozó különbség is a feltörekvő piacok mellett szól, így ma azt gondoljuk, hogy a feltörekvő piaci kötvények (kiemelten a távol-keleti gazdaságok, Oroszország, Brazília) által kínált magas hozamok a devizakockázatok mellett is kimagasló megtérülést kínálnak. Mivel ezek a piacok a hazai befektetők számára nem érhetők el hatékony módon (magas költségek, a helyi piacok nem megfelelő ismerete), olyan kötvény befektetési alapokat ajánlhatók vételre, amelyek a fent említett országokra fókuszálnak.

A hazai piacon a korábbi hozamemelkedés után enyhe mozgásokat látunk, de a trend még mindig emelkedő irányt mutat. A továbbiakban könnyen előfordulhat, hogy a hozamok tovább emelkednek, de nem kell pánikra, vagy hirtelen, nem kiszámítható mozgásokra számítani. Az 5-10 éves szegmens a 8 százalék körüli szinteken vételre ajánlható, mivel ezek a szintek olyan magas hozamfelárat biztosítanak, hogy egy esetleges fejlett piaci hozamemelkedés sem fogja érdemben befolyásolni a hazai kötvények hozamát. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy ma nem lehet kellő biztonsággal előre jelezni azt, hogy mikor kezdenek csökkenni a hazai hozamok, így a befektetéseknek csak a hosszabb időre (akár fél, egy év) leköthető részét érdemes a hazai 5-10 éves lejáratú kötvényekbe fektetni

hvg.hu

Részvénypiacok

A részvénypiacok rendkívül élénk reakciót mutattak a romló makrogazdasági adatokra, mivel az utóbbi időszak jellemzője volt, hogy a befektetők a recesszió utáni, szinte töretlen kilábalást árazták. Miután a makrogazdasági adatok a növekedés erős megtorpanását mutatják, a befektetői hangulat jelentős mértékben romlott. Ez nem jelenti azt, hogy pánikban az eladók uralják a piacokat, de lassan ereszkednek az indexek. Nagyobb eladásokat talán azért sem látunk a piacokon, mert az USA negyedéves gyorsjelentési szezon még nem kezdődött el. Az ugyanis előfordulhat, hogy a makrogazdasági mutatatók romlanak, de a vállalati eredmények további javulást mutatnak.

Persze ez hosszú távon nem tartható fenn, de a vállalatok gazdálkodásában egy rövid ideig tartó általános gazdasági visszaesés még nem feltétlenül jelenti az eredmény drasztikus csökkenését. A fentiek miatt kivárás javasolható a fejlett piacokon, csakúgy, mint a feltörekvő részvénypiacok tekintetében. Ennek oka, hogy a nyári szezon alacsony forgalom melletti erős volatiltást mutat, de valójában nincs trendszerű mozgás. A hazai piacon a nemzetközi trendekhez igazodó mozgásokat láttunk, a BÉT nem lógott ki a régiós piacok közül sem.

A második negyedévi esés után stabilizálódni látszik a piac, az egyes vezető részvények mozgása azonban jelenős különbségeket mutat. A Richter egy sikertelen kitörési kísérlet után hirtelen nagyon veszített értékéből, az OTP tartósan alulteljesítő volt a pénzügyi szektor nemzetközi megítélése, valamint a tervek szerint példátlanul magas bankadó miatt, miközben a Magyar Telekom lassú lemorzsolódásban van. Egyedül a Mol mutatott erőt az utóbbi napokban, árát 19 500 forint körül stabilizálta. A korábban a Richterhez hasonló esést elszenvedő Egis stabil maradt, bár forgalma még mindig igen alacsony a többi vezető részvényhez viszonyítva.

A továbbiakban a Mol és az Egis részvények tekintetében vétel javasolható, de ebben az esetben is fontos, hogy hosszú (fél-, egyéves) befektetési időtávra kell készülni, mivel a nyári szezonban elképzelhető, hogy nem alakul ki trendszerű mozgás.

Ajánlások

Devizapiac
EUR/USD:
Eladás: 1,26 (STOP: 1,2750)
Vétel (az eladás zárása): 1,22
EUR/HUF:
Kivárás
USD/HUF:
Vétel 225 alatt (STOP: 222)
Eladás (a vétel zárása): 230
Nemzetközi részvénypiac
EU részvények: kivárás
USA részvények: kivárás
Egyéb feltörekvők: kivárás
Hazai részvénypiac:
Stratégiai vétel: Egis, MOL
Kötvénypiac:
Fejlett piacok: kivárás.
Fejlődő piacok (Távol-Kelet, Oroszország, Brazília) kötvényalapok vétel
Hazai piac: 3-5 éves lejáratok esetében stratégiai vétel
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)

A cikk szerzője a Raiffeisen Bank elemzője

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok június utolsó hetére

A közelmúlt eseményei ismét bebizonyították, hogy a piaci árak emelkedése törékeny, és egy tőzsdei kitörés igen bizonytalan a mai gazdasági környezetben. Miután a fejlett piacok meghaladták a korábbi ellenállásaik szintjét, nem következett be ugyanis dinamikus emelkedés, sőt, a lassú emelkedés pár nap alatt semmivé lett. Az árak ma ismét a „hamis kitörés” előtti szinten vannak.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok június végére

Az elmúlt két hét bővelkedett eseményekben. Bár a piacokon sokszor a nyári uborkaszezonra jellemző alacsony forgalom mellett kereskedtek a befektetők, a politikai és gazdasági események igen jelentős változásokat generáltak.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok május elejére

A múlt héten – annak ellenére, hogy az EU és az IMF 110 milliárdos segélycsomagot állított össze Görögországnak – a piacokon a pesszimizmus lett úrrá. Ennek az volt az oka, hogy a befektetők nagy része nem hitt abban, hogy a probléma egy országra lokalizálható, általánosan elterjedt nézetté vált, hogy több dél-európai ország is hasonló helyzetbe fog sodródni, amit már sem az EU, sem az IMF nem tud majd kezelni, így újabb világméretű recessziós időszak kezdődik el.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok május harmadik hetére

Az elmúlt napok eseményei megmutatták, hogy a befektetői bizalom mennyire sérülékeny. A piacok nem hisznek a politikusoknak, akik gyakran még mindig nem az ésszerűség, hanem különböző politikai megfontolások mentén döntenek, nem egyszer olyan nyilatkozatokat téve, amelyek politikai szempontból érhetőek ugyan, de a gazdaságnak – amely egyébként is rossz állapotban van – inkább csak ártanak.