szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Moody's nemzetközi hitelminősítő szerint rossz hír, hogy megszakadtak a Magyarország és a nemzetközi hitelezők közötti egyeztetések a hitelcsomag felülvizsgálatakor - írta a Bloomberg Businessweek című hetilap online kiadásában hétfőn.

A felek nem tudtak megállapodni a költségvetési célokról, így a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió nem tudta kifejezni támogatását, s ez piaci bizonytalanságot okoz, erősödnek a magyar kormány politikájával kapcsolatos kétségek - mondta Frankfurtból Dietmar Hornung, a Moody's Investors Service vezető Magyarország-szakértője.

A Moody's fenntartja a Baa1 szuverén adósságosztályzatot Magyarország esetében, ez három szinttel van a befektetésre nem ajánlott kategória (junk) felett. A besoroláshoz a hitelminősítő negatív kilátást csatol, amely megfelelően tükrözi "a gazdasági és politikai bizonytalanságokat" - mondta az elemző.

A Moody's várakozása szerint a hitelezők és Magyarország között a tárgyalások idén folytatódni fognak, és az őszi önkormányzati választások után születhet megállapodás.

"Jelenleg egy hosszabb bizonytalansági periódusnak nézünk elébe" - fogalmazott a szakértő. Hozzátette: a hitelminősítő intézet mindig egy megállapodás mögött húzódó intézkedések struktúráját vizsgálja, de a megegyezés nyilván stabilizálni fogja a helyzetet. Dietmar Hornung kijelentette: ha olyan értékelés születik, hogy a magyar kormány pénzügyi helyzete tartósan megromlott, akkor ez a besorolás lerontásával fog járni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

IMF-ügy: beláthatatlan hatások lehetnek a Pénzügykutató szerint

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Európai Unió és a magyar kormány közötti tárgyalások megszakadásának negatív következménye már látható, elég hamar reagáltak rá a pénzpiacok, a közép- és hosszú távú hatás pedig a folytatástól függ - mondta Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Zrt. kutatója hétfőn az MTI-nek.

MTI Gazdaság

Monetáris Tanács: sajnálatos, hogy nem született megállapodás az IMF-fel

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa sajnálattal vette tudomásul, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU hitelmegállapodás felülvizsgálatának lezárását elhalasztották, ugyanakkor megnyugtatónak értékeli, hogy a kormány kinyilvánította elkötelezettségét a költségvetési konszolidáció folytatása mellett - olvasható a testület hétfői, kamatdöntő ülésének indoklásában.

MTI Gazdaság

Nem biztos, hogy a piacok várnak az őszi választásokig

Az őszi önkormányzati választásoknak szerepük lehetett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalások sikertelenségében, ám nem biztos, hogy a piacok és a hitelminősítők az októberi választásokig hagynak időt Magyarországnak - vélekedtek hétfőn londoni felzárkózó piaci elemzők.

MTI Gazdaság

WSJ: Csányi Sándor szerint a bankadóra szükség van

Csányi Sándor, az OTP - a legnagyobb közép-kelet-európai független hitelező - elnök-vezérigazgatója úgy nyilatkozott hétfőn a The Wall Street Journal című amerikai üzleti lapnak, hogy az új bankadó rontani fog az OTP eredményén, de a magyar kormánynak szüksége van rá, hogy teljesíthesse a 2010-es költségvetési hiánycélt.

MTI Itthon

Heves parlamenti vita az IMF-EU-tárgyalásokról

Heves vita bontakozott ki hétfőn a parlamentben napirend előtt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalásokról. A Fidesz frakcióvezetője szerint, ami a forint körül zajlik az egyértelmű nyomásgyakorlás, míg a szocialisták a pénzügyi és gazdasági tárgyú törvénycsomag visszavonását javasolták. A kormány képviselője leszögezte: a 29 pontos akciótervet nem vonják vissza.

MTI Gazdaság

IMF: ha a magyar kormány visszahív, jövünk!

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) továbbra is nyitott a tárgyalások felújítására Magyarországgal, de erre vonatkozólag nem rögzítettek időpontot a magyar kormánnyal - közölte Irina Ivascsenko, a Nemzetközi Valutaalap budapesti állandó irodájának vezetője a Reuters Insider TV-nek nyilatkozva.

MTI Gazdaság

Elemzők: nincs realitása a további kamatcsökkentésnek

Piaci elemzők szerint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) való tárgyalások megszakadását követően egyelőre nincs realitása a további kamatcsökkentésnek. A forint gyengülése inkább kamatemelést indokolna, de ezt vélhetően csak végső esetben lépné meg a jegybank.