szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által vizsgált önkormányzatok mintegy nyolctizede nem gondoskodott a költségvetési egyensúly fenntartásáról 2006 és 2009 között – tartalmazza az ÁSZ csütörtökön közzétett jelentésének összefoglalója.

Ezeknek az önkormányzatoknak a tervezett költségvetési bevételei nem nyújtottak fedezetet a tervezett költségvetési kiadásokra, a különbséget hitel felvételével tervezték kiegyenlíteni – olvasható az ÁSZ honlapján megjelent dokumentumban.

A számvevőszék négy megyei, hat megyei jogú városi, hat fővárosi kerületi, hatvanhat városi, négy nagyközségi és harminckét községi önkormányzatnál folytatott vizsgálatot.

A vizsgálat szerint a költségvetés teljesítése során 2006-ban az önkormányzatok mintegy felénél, 2007-2009-ben mintegy harmadánál teljesítettek a költségvetési bevételeket meghaladóan költségvetési kiadást, alakult ki éves szinten pénzügyi hiány.

A 2006-2009. évi költségvetések végrehajtása során az önkormányzatok tervezettnél kisebb aránya vett fel hitelt, ugyanakkor a kötvényt kibocsátó önkormányzatok aránya a tervezettnél 2006-2008-ban nagyobb, 2009-ben kisebb volt – állapította meg a számvevőszék.

Az ellenőrzött önkormányzatok több mint kétharmada 2006 és 2009 között deviza alapú, változó kamatozású kötvényt bocsátott ki.

A pénzügyi mutatók a likviditási helyzet átmeneti javulása mellett jelzik az önkormányzatok fokozódó eladósodása miatt a pénzügyi helyzet kedvezőtlen irányú változását – mutattak rá.

Az ÁSZ szerint az európai uniós források igénybevételére és felhasználására az önkormányzatok csaknem háromnegyede nem készült fel 2007 és 2009 között eredményesen.

Mint írták, az önkormányzatok részére a gazdálkodási rendszer korábbi átfogó ellenőrzésekor tett javaslatok mintegy kétharmada hasznosult. Javult a költségvetés tervezési és beszámolási folyamat megalapozottsága és szabályszerűsége, a gazdálkodás szabályozottsága.

Az ÁSZ kiemelte, hogy a javaslatok ellenére továbbra is hiányosságokat tapasztaltak a gazdálkodási és ellenőrzési feladatok elvégzésénél.

A számvevőszék javaslatokat fogalmazott meg az illetékes miniszterek részére, egyebek mellett az önkormányzatok kötelező feladatainak egyértelmű meghatározására, a közbeszerzési eljárások észrevételezésére, az ÁSZ részére nyitva álló határidő módosítására, valamint az önkormányzatoknál történő kötelezettségvállalásokra, szakmai teljesítésigazolásokra vonatkozó jogszabályi előírások módosítására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Keszthely is csatlakozik, ha az állam ellen próbaper indul

Keszthely is csatlakozik ahhoz a próbaperhez, amelyet a tervek szerint a Hajdú-Bihar megyei Tetétlen önkormányzata indítana az állam ellen, mert jogsértésnek tartják, hogy az önkormányzatok feladatkörébe sorolt tevékenységekhez az állam nem juttat elegendő pénzt - tájékoztatta hétfőn az MTI-t a keszthelyi önkormányzat.

MTI Itthon

Kónyi hangfelvétel: az MSZP is megszólalt

A harmadik Magyar Köztársaság húszéves történetben is páratlan zsarolási kísérletnek nevezte Molnár Csaba, az MSZP Győr-Moson-Sopron megyei elnöke azt a hangfelvételt, amelyen helyi fideszes politikusok arról beszélnek, hogy állami számvevőszéki vizsgálattal kellene kiütni a posztjáról a falu polgármesterét.

MTI Itthon

Új zárszámadási gyakorlatra van szükség az ÁSZ szerint

Bár a 2009-es költségvetés zárszámadásának normaszövege és mellékletei egymással összhangban állnak és megfelelnek az államháztartási törvény vonatkozó előírásainak az Állami Számvevőszék szerint a jelenlegi gyakorlaton tovább kell lépni - állapította meg Domokos László, az ÁSZ elnöke.

MTI Itthon

Hiányosságokat talált az ÁSZ a vagyonkezelő tavalyi működésében

Alapvető hiányosságokat állapított meg az Állami Számvevőszék a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tavalyi jogi szabályozásában, a döntési folyamatokban és a vagyonnyilvántartásban, felelősségre vonás azonban a vezérigazgató munkaviszonyának felmondásán túl nem történt - ismertette Warvasovszky Tihamér, az Állami Számvevőszék alelnöke.

MTI Gazdaság

Az MFB önkormányzati infrastruktúra-fejlesztési programja

A 320 milliárd forint keretösszegből eddig 226 milliárd forint hitelt vettek igénybe az önkormányzatok a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) öt éve tartó önkormányzati infrastruktúra-fejlesztési hitelprogramjának keretében - nyilatkozta a Napi Gazdaság keddi számában Aladics Sándor, az MFB vezérigazgató-helyettese.