szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A római ügyészség vizsgálatot indított a Vatikán bankja, az IOR elnöke, Ettore Gotti Tedeschi, és egyik munkatársa ellen, mert felmerült annak a gyanúja, hogy a bank pénzmosásban vett részt – derült ki római bírósági forrásokból.

Az olasz pénzügyőrség lefoglalt 23 millió eurót, amely a bank egyik számláján volt. Több mint egy éve keringenek olyan hírek, amelyek szerint az olasz nyomozóhatóságok vizsgálják a vatikáni bank több millió euró értékű tranzakcióit, hogy nem pénzmosás rejlik-e mögöttük.

Az IOR 1982-ben érintett volt egy nagy pénzügyi botrányban: belekeveredett a Banco Ambrosiano, az akkori legnagyobb olasz magánbank csalárd csődjébe.

A vatikáni államtitkárság által kiadott közleményben a Szentszék "tanácstalanságát és csodálkozását fejezi ki, figyelembe véve azt a tényt, hogy a (pénzmosás elleni 2007-es törvény alapján) szükséges adatok már elérhetőek az olasz jegybank illetékes szolgálata számára. A pénzmosás elleni olasz törvény ugyanis arra kötelezi a bankokat, hogy minden pénzügyi tranzakciónál adja meg a megbízó nevét, valamint a művelet célját és jellegét. Az IOR-nál egy évvel ezelőtt hajtottak végre vezércserét: ekkor került az elnöki székbe Ettore Gotti Tedeschi, aki a pénzügyi etika szakértője, s éppen azért esett rá a választás, hogy rendet teremtsen a bank számláinak dzsungelében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Pénzmosással hozták kapcsolatba a szlovák kormányfőt

Pénzmosással hozza kapcsolatba Robert Fico kormányfőt, a legerősebb kormánypárt elnökét egy hangfelvétel, amely csütörtökön, alig két nappal a parlamenti választás előtt került nyilvánosságra Szlovákiában.

hvg.hu Gazdaság

Pénzmosás futballal: milliárdok a csalók keze ügyében

Az európai futballban hatalmas pénzek mozognak. Bizonyságul elég csak a jelenleg is tartó átigazolási szezonban egy-egy sztárjátékosért kifizetett euró tízmilliókra gondolni. Ekkora összegek már felvetik, hogy nem mindig a gazdasági racionalitás mozgatja őket. A Financial Action Task Force (FATF) független kormányközi vizsgáló szervezet az OECD-vel együttműködve a minap tette közzé azt a tanulmányát, amelyben a pénzmosás megjelenését elemzi a világ labdarúgásában. Íme, a krimi fontosabb részletei.