szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tovább csökkent a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényforgalma márciusban a februári mérséklődés után. Az első negyedévben a napi átlagforgalom mindössze 16 milliárd forintot ért el, szemben a tavalyi év 22,2 milliárd forintos átlagával.

Az idén márciusban a részvénypiacon 602 milliárd forint értékben születtek üzletek, a februári 672 és a januári 676 milliárd forintos forgalom után - derül ki a BÉT pénteken közzétett havi statisztikájából, ami a brókercégek jelentésein alapul, és ezért az összesítés kétszeres árfolyamértéket mutat.

Az első negyedévben 1.950 milliárd forintot ért el a részvényforgalom, ez mindössze kétharmada a tavalyi első negyedévinek: 2010 első három hónapjában 3.006 milliárd forint értékben kereskedtek a részvénypiacon.

Márciusban a BUX kis mértékben, 0,4 százalékkal csökkent, a tőzsde részvényindexe a hónap utolsó napján 23.059,77 ponton állt. A tavaly december végi értékéhez képest 1.732 ponttal, 8,1 százalékkal emelkedett az index.

Márciusban a teljes azonnali piaci forgalom - amely a részvényeken kívül a befektetési és kárpótlási jegyek, a certifikátok, az állampapírok, a vállalati kötvények és a jelzáloglevelek adásvételét is magában foglalja - 644 milliárd forint volt, 9,3 százalékkal alacsonyabb a februárinál. A részvények adásvétele az azonnali összforgalom 93,5 százalékát tette ki márciusban.

A brókercégek közül márciusban az Erste Befektetési Zrt. érte el a legmagasabb forgalmat, 121 milliárd forint értékben kereskedett. Második a sorban a Concorde Értékpapír Zrt. 88 milliárd forintos, harmadik a Wood and Company 56 milliárd forintos forgalommal. Negyedik helyen végzett a KBC Securities 48 milliárd forintos adásvétellel, az ötödik helyezett pedig az Equilor Befektetési Zrt. 46 milliárd forintos forgalommal. Az előző hónapban az Erste, a Concorde és az UniCredit állt a sor első három helyén.

A származékos piacon szintén csökkent a forgalom februárhoz képest. Az egyedi részvényekre márciusban 150 milliárd forint értékben született határidős ügylet, szemben az előző havi 163 milliárd forinttal. A határidős BUX forgalma 76 milliárd forintra mérséklődött a februári 78 milliárdról. A deviza kontraktusok határidős forgalma 208 milliárd forintot volt márciusban a februári 226 milliárd forint után.

Az áruszekcióban 5,4 milliárd forint értékben kötöttek gabonaügyleteket márciusban, míg februárban 7,5 milliárd forint volt a forgalom.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!