szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Arab Emírségek olajminisztere szerint a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) keveset tehet az olajárak letöréséért, mivel a piacot nem a kereslet-kínálat alakulása irányítja.

Mohammed bin Daen al-Hamli szerdán, egy párizsi energiakonferencián úgy nyilatkozott, hogy – a növekedés bíztató jelei ellenére – a világgazdaság továbbra is ingatag. A nemzetközi piacokat nem a piaci realitások uralják, hanem a legrosszabb eseti forgatókönyvek vezérlik a döntéseket.

Az OPEC februárban, az észak-afrikai fejleményekre reagálva, januárinál napi 110 ezer hordóval többet, 30,02 millió hordó olajat termelt, a legnagyobb mennyiséget 2008 decembere óta. Az OPEC-olaj februári átlagos ára elérte a hordónkénti 100 dollárt, ami 2008 szeptembere, a globális pénzügyi válság kirobbanása óta a legmagasabb ár.

A szervezet a második negyedévre az olaja iránti világpiaci kereslet csökkenését várja, napi 28,7 millió hordóra, 0,4 millió hordóval kevesebbre az első negyedévi átlagnál. A kereslet csökkenése nyomán az árak is mérséklődhetnek.

Elérheti az ezermilliárd dollárt az OPEC idei nyersolajexport-bevétele – jósolta korábban Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezető közgazdásza.  Mint mondta, a szervezet számításai szerint az OPEC az idén – mennyiségben mérve - valamivel kevesebbet exportál, mint 2008-ban, amikor olajbevétele elérte a 990 milliárd dollárt. Az idén azonban – a történelem során először – ezermilliárd dollár is befolyhat az olajexportból, ha a hordónkénti átlagos olajár 100 dollár felett marad. A londoni City több nagy befektetési háza is jóval 100 dollár feletti idei átlagos olajárat jósol legújabb előrejelzéseiben az idei évre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az OPEC növelte termelését februárban

Az OPEC februárban növelte kissé a termelését a januárihoz képest, emellett elegendő termelési kapacitással és készletekkel rendelkezik a líbiai válság miatt kieső mennyiség pótlására - derül ki a szervezet havi jelentéséből.

MTI Gazdaság

IEA: ''életveszélyes'' magasságban az olajár

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tagországai stratégiai készleteikből juttatnának olajat a piacra, ha ellátási zavarok lépnének fel a közel-keleti és észak-afrikai feszültségek miatt - mondta a 28 fejlett országot, köztük Magyarországot magában foglaló szervezet vezető közgazdásza.

Zentai Péter Vélemény

Halló, IEA! Jegyre adják majd a benzint?

Egy újabb súlyos energiaválság elkerülése importőröktől és exportőröktől egyaránt példátlan fegyelmet, egyúttal szoros együttműködést követel – jelentette ki Fatih Birol, az IEA, a Nemzetközi Energiaügynökség fő közgazdásza. A jelenlegi helyzetet aggasztónak nevezte a hvg.hu-nak adott interjúban.