szerző:
Szegő Iván Miklós
Tetszett a cikk?

Tovább terjeszkedik a Videoton a magyar piacon: az STS Technology nevű, megújuló energiával foglalkozó cégcsoport többségének megszerzése után most egy acélszerkezeteket és ventillátorokat gyártó hajdúnánási vállalatot, a Ventifiltet vásárolta fel a főleg elektronikai gyártással foglalkozó holding.

Nagyságrendileg mintegy félmilliárd forintért megszerezte a Videoton vállalatcsoport (VT) a Ventifilt Zrt. 94 százalékos részvénycsomagját – mondta el szerdán újságíróknak Sinkó Ottó, a Videoton Holding Zrt. vezérigazgatója. A 2009-ben megkezdett tárgyalások, illetve az időközben zajló üzletkötés idén zárult le a versenyhivatali jóváhagyással.

A Ventifilt megszerzésével egyedi hegesztett acélszerkezeteket, illetve ipari légtechnikai és légtisztító berendezéséket tervező-gyártó céget vásárolt fel a VT. A Ventifilt 2010-es forgalma 750 millió forint volt. Elsősorban a vegyiparban, az energetikai iparban és a hulladékégetőkben alkalmazzák termékeit (ventillátorokat, légtisztító, mosó- és leválasztóberendezéseket).

A Videoton tervei

A szerdai sajtótájékoztatón a Videoton két vezérigazgatója, Sinkó Ottó és Lakatos Péter ismertette a cég további terveit is. A rendezvényen nem vett részt Széles Gábor, a cégcsoport harmadik (és alighanem a legnagyobb részesedéssel rendelkező) tulajdonosa.

Lakatos és Sinkó az újságíróknak elmondták, hogy a Videoton nem cégfelvásárlásokra koncentrál, de ha adódik egy olyan alkalom, mint amilyen a Ventifilt megszerzésére kínálkozó esély, azzal igyekeznek élni. A Ventifilt a Videoton fő tevékenységi körétől távol eső területen működik, de üzleti modellje hasonló a felvásárló holdingéhoz: a VT és a Ventifilt is sokszor nagyobb megrendelők megbízásából gyárt termékeket, végez szolgáltatásokat. Lakatos Péter már be is számolt arról, hogy a Videoton németországi külkereskedelmi képviselője több ügyfelet is hozott a hajdúnánási cégnek.

Maga a Videoton Holding tavaly rendkívül jó évet zárt, erről Sinkó Ottó beszélt. A nyolcezer embert foglalkoztató cég árbevétele 86 milliárd forintot tett ki, ami a válság előtti éveket idézi a vezérigazgató szerint. A Magyarországon kilenc, emellett Bulgáriában és Ukrajnában 1-1 telephellyel működő csoport nyereséges is volt, de erről egyik menedzser sem kívánt részleteket elárulni.

Sinkó annyit jegyzett meg: a cégcsoport fő piacain, az elektronikai gyártás területén, a megbízásaik értéke újra növekedésnek indult. Az, hogy elérték a válság előtti szintet, azt jelenti, hogy sokkal jobb piaci részesedéssel rendelkeznek, mint a krízis előtt. Versenytársaik közül ugyanis nem egy meggyengült, vagy eltűnt a piacról. Sinkó ugyanakkor elmondta: nem lehetnek biztosak abban, hogy a válság végérvényesen véget ért.

A Videoton megrendelései ugyanis idén az év elején még akár tízszázalékos 2011-es bővülést is előrejelezhettek volna egész évre vonatkoztatva, de aztán az elmúlt hónapokban egyenletesen és folyamatosan romlottak a kilátások. Éppen ezért most azt mondanák, hogy idén már csak 0-5 százalék közötti bevételnövekedésre számítanak. 

Lakatos és Sinkó szavaiból kiderült azonban, hogy a szintentartó jellegű, évi minimum kétmilliárdos beruházásait most igyekszik felpörgetni a cég. 2012-13-ra ugyanis jelentős megrendelésekkel számolnak, ezért akár plusz két-hárommilliárdos invesztíciókat sem tartanak kizártnak a csúcsmenedzserek, persze figyelve az esetleges európai pénzügyi válságjelenségek alakulására is. (A cégcsoport honlapján egy idén áprilisi keltezésű híradásban 1,3 milliárdos beruházásról számolnak be egyébként.)  A Videoton pozíciói mindenesetre nem tűnnek gyengének: az európai elektronikai gyártási tevékenységek piacán jelenleg a negyedik helyen áll a cégcsoport – saját közlése szerint -, míg a világpiacon a 26. legnagyobb cégnek számítanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!