szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Manchester United nehéz hónapokat él át. A világ jelenleg legértékesebbnek tartott futballklubja ugyanis súlyos pénzügyi gondokkal küszködik. A tulajdonosok a költségek drasztikus lefaragása helyett inkább az előremenekülést választják, s bármilyen meglepő, a szingapúri tőzsdén bocsátanak ki részvényeket.

A BBC értesülései szerint a kibocsátástól 400-600 millió font (126-190 milliárd forint) új tőkét remélnek. Ehhez a részvények 25-30 százalékát kell értékesíteniük, ami még nem haladja meg azt a határt, ahonnan akár a klubon kívüli személy szerezhetné meg az irányítást.

A klub értékét pillanatnyilag 1,7 milliárd fontra (535 milliárd forintra) becsülik. A részvénykibocsátás így azt is megméri, hogy a ManUtd valódi értéke mekkora befektetők szemében.

A Manchester United Glazerék ellen protestáló csoportja. A szeretet számít, nem a pénz
AP

A tulajdonosok reményei ellenére a bevezetésre az év vége előtt nincs esély a szingapúri tőzsde (SGX) honlapja szerint. A bevezetendő vállalat „komplexitásától” függően a folyamat ugyanis eltarthat két hónaptól akár két évig is. A helyi szabályok szerint ugyanis előbb meg kell állapodni egy helyi pénzintézettel is, amely a támogatója és vezető menedzsere lesz a bevezetési folyamatnak.

A Manchester United anyacége, a Red Football Joint Venture márciusban bejelentette, hogy 108,9 millió fontos (34 milliárd forintos) veszteséggel küszködik. A kiadások egy 2010 januári 526 millió fontos kötvénykibocsátáskor szabadultak el, amelyekre azért volt szükség, hogy fedezzenek egy korábbi 509 millió fontos hitelt. Ez az ügylet együtt járt játékosok, például Cristiano Ronaldo eladásával is.

A Manchester részvényei jelenleg a Glazer család kezében vannak. Ezeket akkor vonták ki a londoni tőzsdéről, amikor 2005-ben megvásárolta a csapatot. Most újra visszatérnek a parkettre abban a reményben, hogy a gyors gazdasági növekedést produkáló Ázsiában sikeresek lehetnek értékpapírjaikkal, hiszen a több mint 300 millió rajongójuk közül becslések szerint 190 millió e kontinensen él.

Az angol csapatoknak egyébként is egyre fontosabb az ázsiai piac – állapítja meg a BBC Ben Heyhoe Flintet idézve. A szingapúri Fuse Media munkatársa szerint a klub több rajongót akar szerezni magának, növelni szeretné a televíziós megjelenéseit és szorosabb üzleti kapcsolatokat kíván kiépíteni.

A kibocsátással kapcsolatban mindenesetre vannak aggodalmak, különösen a rajongók körében. Az egyik, hogy a Glazereknek jelenleg 70 százalékos részesedésük van, ami a kibocsátással 40-45 százalékra eshet. Akkor pedig kinyílhat az ajtó a nagybefektetők számára, s könnyen irányítást szerezhetnek a klub felett. A másik félelem, hogy a tőzsdei forró pénzek, ahogy jönnek, úgy távozhatnak is, az egyesületet megoldhatatlan anyagi nehézségek elé állítva.

Vannak azért biztosítékok is. Az egyik, hogy a Premier League közelről figyeli az Old Trafford fejleményeit, s különben is hivatalosan informálni kell őket, ha bárki meg kívánja szerezni a klub részvényeinek több mint 10 százalékát. Továbbá bármit csináljon is bármelyik vevő, a Manchester United az észak-angliai nagyvárosban működik, s onnan a vállalkozás jellege miatt képtelenség bárhová – például Szingapúrba vagy Hongkongba – áttelepíteni. És akkor még nem is beszéltünk a „vörös lovagokról”, a ManUtd mögött álló dúsgazdag rajongókról, akik szintén bármikor tehetnek ajánlatot Szingapúrban szeretett klubjuk papírjaira.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!