szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nagykunság területén átlagon felüli olajtök-termést takarítanak be a gazdák idén ősszel, és jó árat is kapnak a kizárólag exportra szánt tökmagért – állítják a megkérdezett szakemberek.

A kunhegyesi Kakat Trade Kft. vezetője korábban termelőként is foglalkozott olajtökkel, ám ma már a környékbeli gazdák termésének mosását, szárítását és szállításra előkészítését végzi. Lőrincz István szerint az idén a nyár végi forróság és aszály felgyorsította az érést, így a máskor augusztus végén kezdődő és október közepéig tartó betakarítás mintegy két héttel korábban indult és a végéhez közeleg.

Elmondta: az idei termés mennyisége a tapasztalatok alapján átlagon felüli: hektáronként 5 mázsa körüli tökmag termett a Nagykunságnak ezen a vidékén. Akadtak kiugró parcellák is, ahol a hozam elérte a 8 mázsát. A felvásárlási árra sem lehet panasz: jelenleg valamivel 70 ezer forint felett veszik át a szárított olajtök-mag mázsáját.

Az árut ezen a tájon kizárólag exportra, ezen belül is elsősorban osztrák és német piacra termelik. Ott pedig elsősorban  étolajat (literje Magyarországon 5-7 ezer forintért kapható), valamint táplálék-kiegészítőket és gyógyszereket készítenek belőle – magyarázta a szakember. Jelezte: ebben az évben a környéken érzékelhetően, körülbelül harmadával bővült az olajtök-termeléssel foglalkozók száma és a növény vetésterülete. "Ez azért is érthető, hiszen az olajtök termesztése - májusi vetése miatt - időjárási szempontból kiszámíthatóbb, és az utóbbi években tapasztalható keresletnövekedés miatt kifizetődőbb is a szántóföldi növények jelentős részénél" – vélekedett.

MTI / Bugány János

Nagyfejeő József kunmadarasi gazda 22 hektárnyi saját olajtök-földje mellett integrátorként további mintegy 25 hektáron műveli ezt a növénykultúrát. Elmondta: az idén 4-5 mázsás hozamokat takarított be, így nyereséges szezont zár. Ellentétben a 2010-es évvel, amikor 1,5 mázsás termésátlagok is előfordultak a területén, miközben az olajtök-termesztése hektáronként 2,5 mázsa alatti termés esetén már ráfizetéses.

A gazdálkodó elmondta: az olajtök sem a talaj, sem a növényvédelem szempontjából nem igényel különleges ráfordítást, ám belvizes körülmények közt nagyon gyengén terem, és a betakarítása speciális berendezéseket igényel. A beérett termést ugyanis először hóekeszerű eszközzel felszerelt traktorral sorokba tolják össze, majd ezt önfelszedő betakarítógéppel szedik fel. Utóbbi választja külön a magot is, majd az összeroppantott tököt zöldtrágyaként elteríti a talajon. A magot ezt követően alaposan átmossák, szárítják, végül pedig zsákokba rakva szállítják külföldre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!