Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az Európai Unió tagjai közé felvett kilenc volt szocialista (tag)állam közül három is megelőzte a rendszerváltás óta Magyarországot az egy főre jutó GDP alapján – derül ki a Világbank adataiból.
A csehek, a szlovákok és az észtek bruttó hazai terméke egy főre számítva tavaly már 25, 15, illetve másfél százalékkal magasabb volt, mint a hasonló magyar mutató. A kilencvenes évek elején fordítva állt a helyzet: a fejenkénti GDP 1993-ban az éppen önállósodott Csehország és Szlovákia esetében 12, illetve 18 százalékkal még elmaradt a magyarországitól, Észtország hátránya pedig nem kevesebb mint 31 százalékos volt.
Az egykori keleti blokk további négy (tag)államának gazdasági teljesítményét Magyarország produkciója ugyanakkor még 2010-ben is meghaladta az egy főre jutó GDP-adatok szerint, ám ők korábbi hátrányukból kivétel nélkül képesek voltak többet-kevesebbet lefaragni az utóbbi két évtizedben.
Míg Litvániában és Lengyelországban az említett adat az 1990-es évek elején még 46, illetve 51 százalékkal alacsonyabb volt, mint idehaza, 2010-ben a lengyel GDP (vásárlóerő-paritáson számítva) már mindössze 3 százalékra volt az itthoni mutatótól, s Litvánia is 15 százalékra megközelítette Magyarországot. Lettország ugyancsak sokat le tudott dolgozni egykori 54 százalékos hátrányából: tavaly már 29 százalékra megközelítette Budapestet.
Ha csak jóval lassabban is, de Románia is csökkenteni tudta a két gazdaság közti távolságot, a húsz évvel ezelőtti 48 százalékos lemaradást ugyanis 42 százalékra mérsékelte.
Mindez azt jelenti, hogy a régió felsorolt hét államához képest Magyarország gazdasági teljesítménye – a hazai politikai rendszer kivételes stabilitása és az alkotmányos mintademokrácia 2010 közepéig folyamatosnak mondható működése ellenére – viszonylagosan romlott, legalábbis az egy lakosra számított GDP-adatok tanúsága szerint.
A térségben voltaképpen csak két olyan posztszocialista ország akad, amelyeknél Magyarország relatíve jobban teljesített az utóbbi két évtizedben. A bolgárokkal szembeni, eredetileg 25 százalékos előnyét a magyar gazdaság időközben 36 százalékosra növelte, míg a Szlovéniával szemben mutatkozó 84 százalékos lemaradást 36 százalékosra volt képes mérsékelni.
A régión belüli erősorrend a rendszerváltás óta összességében tehát kedvezőtlenül változott Magyarország számára. A kilencvenes évek elején a fenti szempont szerint Szlovénia mögött még a térség második államának számító Magyarország az utóbbi két évtizedben regionálisan lecsúszott az 5. helyre, miután Csehország, Szlovákia és Észtország is lekörözte.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Három gyereket pedig életveszélyes állapotban vittek kórházba, miután kamionnal ütközött egy személyautó.
A pusztító időjárásnak az autópályán is voltak elszenvedői.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.
Megdöbbentő részletek derülnek ki a kép történetét felkutató tanulmányából.
A vizsgálatot nehezítette, hogy a Lamborghini csaknem teljesen elégett.