szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány mai bejelentése, mely szerint a pénzügyi tranzakciós illetékből származó bevétel elérheti a 280 milliárd forintot, ellentmond a kormány és a Magyar Bankszövetség tavaly decemberi megállapodásának és a közelmúlt szakmai egyeztetéseinek, hiszen az eddigi szakmai elemzések ezen összeg kevesebb, mint a felére vonatkoztak - írja közleményében a szövetség.

"A mai nap bejelentett tranzakciós illeték mértéke tovább rontaná a gazdaság megroppant versenyképességét, csökkentené a kilábalási esélyeket, hozzájárulna a feketegazdaság térnyeréséhez és nem utolsó sorban jelentősen megnövelné a pénzügyi tranzakciók külföldre áramlásának esélyét. A Magyar Bankszövetség a megoldást a hatásmechanizmusok feltárásán alapuló szakmai tárgyalások folytatásában látja" - olvasható a közleményben.

A bankszövetség egyébként hozzáteszi, hogy a korábbi szakmai tárgyalások megkezdésekor a felek megállapodtak, hogy a közösen kialakítandó megoldási javaslat eléréséig zárt egyeztetéseket folytatnak, és azt a sajtó bevonásával és kommunikációs eszközökkel nem befolyásolják.

"A bankszektor a gazdaság szerves része, mely minden ágazattal kölcsönös, egymásra utalt kapcsolatban áll. A válságkezelési intézkedések jelentős, az európai uniós gyakorlathoz képest tízszeres többletterhet helyeztek már eddig is a magyar bankszektorra" - teszik hozzá.

Stiller Ákos

A szövetség szerint a folyamatosan fenntartott többletadóztatás és az új szabályozási terhek hatására a bankrendszer nem képes hitelezési aktivitását szinten tartani, ami rontja a gazdaság növekedési pályára állításának az esélyét.

Mint ahogy Matolcsy György csütörtöki sajtótájékoztatóján kiderült, a pénzügyi tranzakciós illetékből tervezett bevétel megemelésére elsősorban azért van szükség, mert a költségvetés kiadási oldalát 170 milliárd forinttal megnövelte a kormány a tervezet első változatához képest. Ennek főként az az oka, hogy a kormány valamelyest engedett a minisztériumok követeléseinek, és összesen 120 milliárddal megemelte az apanázsukat. (A maradék 50 milliárdot pedig betolja tartalékba.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!