szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bizalom hiánya, a kiszámíthatatlanság jelenti jelenleg a legnagyobb gondot a magyar gazdaságban - mondta a Világgazdaságnak adott interjújában Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója, a Joint Venture Szövetség (JVSZ) elnöke. Azt mondta, a szövetségnél egyre borúsabbnak látják a magyar gazdaság kilátásait.

Magyarország még mindig vonzó befektetési célpont, mert az itteni infrastruktúra és emberi erőforrás rendkívül értékes a nemzetközi vállalatoknak - mondta a VG-nek a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója, a Joint Venture Szövetség elnöke. Christopher Mattheisen szerint az országnak még mindig rengeteg előnye van a környező országokhoz képest is, de ezeket egyre kevésbé képes kihasználni.

"Egységes vélemény, hogy a kiszámíthatóság a legfontosabb, ez pedig most hiányzik a gazdasági életben. A jelenlegi környezetben rendkívül nehéz hosszú távú stratégiai vagy beruházási döntést hozniuk a cégeknek, mivel vezetőik gyakran az utolsó pillanatban értesülnek számukra fontos, vállalatuk életét nagyban befolyásoló gazdaságpolitikai lépésekről" - mondta a vezérigazgató az interjúban.

"Úgy pedig nem lehet tervezni, hogy lényegében bármelyik percben egy újabb nagy irányváltás következhet be mindenféle előjel és előzetes konzultáció nélkül" - tette hozzá. Mattheisen szerint a növekedésre kellene koncentrálni, ami a foglalkoztatottságtól függ. "Beruházásokra lenne szükség, hogy új munkahelyek jöjjenek létre, a beruházáshoz azonban kiszámítható környezetre lenne szükség" - mondta az interjúban.

A Magyar Telekom vezetője szerint a kormányzattal történő konzultáció bizonyos területeken - például a nemrég bemutatott munkahelyvédelmi akciótervvel kapcsolatban - teljesen jól működik, más területeken azonban egyáltalán nem.

A Joint Venture Szövetség elnöke hozzátette, a szövetségnél egyre borúsabbnak látják a magyar gazdaság kilátásait. "Most már az infláció is problémaként jelentkezik, holott ez sokáig nem okozott gondot" - mondta.

Mattheisen szerint a gazdaság erősen függ az exporttól, azon belül is a németországi exporttól, "ez pedig igen komoly függőséghez vezet". Szerinte a magyar gazdaság "jelenleg a német fogyasztói hajlandóságtól, a német vállalatok teljesítményétől függ. Ez nem egészséges, s az exportfüggőség igen sebezhetővé teszi az országot".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!