szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Bécsi Kezdeményezés jelentése szerint továbbra is menekülnek a bankok a közép-, kelet- és délkelet-európai térségből. Magyarországon a 2012 második negyedévével záródó évben a bruttó hazai termék mintegy 14 százalékával csökkent a nyugati bankok Magyarországon kihelyezett forrásállománya.

Folytatódott a nyugati országok bankjainak forráskivonása az idén a második félévben is a közép-, kelet- és délkelet-európai országokból.

2011 júliusa és 2012 júniusa között Magyarországról vonták ki a legtöbb forrást e pénzintézetek - egyebek mellett ezt állapította meg a Bécsi Kezdeményezés jelentése, amelyet a szervezet pénteki brüsszeli közgyűlése tekintett át.

A szervezet hétfői közleménye szerint a "Mérlegkiigazítási figyelő" negyedéves jelentés megállapította, hogy a közép-, kelet- és délkelet-európai forráskivonás a második negyedévben valamivel nagyobb ütemű volt a megelőző negyedévinél. Így összességében a második negyedévvel zárult évben a bruttó hazai termék 4,1 százalékával csökkent a külföldi nagybankok forrásállománya a térségbeli országokban. Ez a csökkenés a pénzintézeti szektorban a GDP 3,1 százaléka volt.  

A Bécsi Kezdeményezés megállapította ugyanakkor, hogy a forrásáramlás jelentős eltéréseket mutatott országonként. 

A jelentés szerint a közép-, kelet- és délkelet-európai államok közül Magyarországról vonták ki a legtöbb forrást a nyugati pénzintézetek 2011 júliusa és 2012 júniusa között. A szervezet honlapján közzétett összehasonlító adatok szerint Magyarországon a 2012 második negyedévével záródó évben a bruttó hazai termék mintegy 14 százalékával csökkent a nyugati bankok Magyarországon kihelyezett forrásállománya. A csökkenés elsősorban a pénzügyi szektorból történő forráskivonás okozta, ahol a GDP valamivel több mint 10 százalékával csökkent a forráskihelyezés.

A Bécsi Kezdeményezés tájékoztatása szerint a külföldi bankok térségbeli forráskitettsége mintegy fele-fele arányban oszlik meg a pénzügyi és nem pénzügyi szervezetek között. 

A Bécsi Kezdeményezés

Az Első Bécsi Kezdeményezést 2009 januárjában hozták létre, amikor a pénzpiaci válság csúcspontján attól tartottak, hogy a nyugati bankok elhagyják a kelet-európai piacokat. A bankokat, piacfelügyeleti hatóságokat, kormányzatokat és jegybankokat, illetve nemzetközi szervezeteket tömörítő intézmény akkor sikeresen egyezett meg abban, hogy a nyugati bankok nem csökkentik térségbeli kitettségüket, nem vonnak ki jelentős mértékben forrásokat a térségből és összehangolt válságkezelési elvekről állapodnak meg.

Az egyezségnek is köszönhetően 2009 végére úgy tűnt, hogy már nincs akkora rendszer szintű kockázat a térségben, így az Első Bécsi Kezdeményezés átalakult a Bécs Plusz kezdeményezéssé, ami fórumot biztosított a térség hosszú távú kihívásainak megvitatására, illetve a válság tanulságainak levonására.

Az elhúzódó euróövezeti adósságválság hatására azonban 2012 januárjában bejelentették a Második Bécsi Kezdeményezést, amellyel a rendezetlen mérlegkiigazítás megakadályozását tűzték ki célul. A kezdeményezés tevékenységét 2012 júniusa óta - első elnökként - Marek Belka, a lengyel jegybank elnöke vezeti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!