szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ajkai timföldgyárnak nincs áramszerződése, de bízik még a megállapodásban, mivel folyamatosan tárgyalnak az illetékesekkel. Ha nem sikerül, január végén áram nélkül marad az alugyár.

Mint korábban megírtuk, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. december 30-ával elvesztette az áramkereskedőjét, miután az E.On áramkereskedője a Mal több mint 3 milliárd forintos tartozása miatt nem hosszabította meg a lejáró megállapodást. Új áramkereskedővel azonban mindmáig nem szerződött. 

A távirati irodának ezügyben pénteken nyilatkozó Bakonyi Zoltán, a Mal vezérigazgatója azt mondta, hogy mivel az áramszolgáltató a 2010-es vörösiszap katasztrófát követően példamutatóan kiállt a timföldgyár mellett, ezért reméli, hogy most is megtalálják majd a legjobb megoldást. Folyamatosna tárgylanak az MVM-mel és az E.On Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt.-vel is. A cégvezető szerint a társaság életében semmi különös nincs a szolgáltatói szerződések megújításában, igaz a Mal esetében a megállapodás társadalompolitikai célokat szolgál, és biztosítja a több ezer munkahely megtartását.

Minden probléma forrása a 2010-es katasztrófa
MTI

Mező Csaba, az E.On hálózati igazgatója szerdán egy háttérbeszélgetésen azt mondta ezzel kapcsolatban, hogy bár a timföldgyár korábban levélben kérte, hogy az E.On január végével ne szüntesse meg az áramellátást, de erre Mező szerint csak akkor van mód, ha a Mal áramkereskedővel szerzdik. A hálózatüzemeltető cég és az áramkereskedő ugyanis két különálló vállalat, és mivel az utóbbival már lejárt a szerződése, előbbit pedig  az érvényben lévő villamos energia törvény arra kötelezi, hogy ha egy fogyasztónak nincs áramszerződése, akkor 30 nap után szüntesse meg a hálózatból vételezés lehetőségét, az E.On hálózati cégének kötve van a keze.

Ráadásul a Mal januárban már éppen az E.On Észak-Dunántúli hálózati cégének biztonsági tartalékba vásárolt áramát fogyasztja, amiért ugyancsak nem fizet. Mező Csaba ezért jelezte: amennyiben a Mal nem tud mutat fel érvényes áramkereskedői szerződést, január 21-én elindítják a hivatalos lekapcsolási folyamatot.

A január végi lekapcsolással a Mal biztosan földbe állna, de a több ezer munkavállaló mellett ezt Ajka városa is megszenvedné, mivel a távhőellátásról a Mal gondoskodik jelenleg. Az erőmű, illetve a vele szemben felhalmozott adósság kezelésére a kormány decemberben rendkívüli intézkedésként 1,7 milliárd forintot csoportosított át. A kormány ugyanebben a hónapban döntött arról is, hogy a csődtörvény további három paragrafusát is alkalmazni kelljen a Malra. Ezek azt rögzítik, hogy a stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezet - vagy az általa működtetett létesítmények - nemzetbiztonsági védelem alá esnek, továbbá a társaság honvédelmi, rendvédelmi, haditechnikai, energiaellátási szempontból nemzetközi vagy országos jelentőségű, illetve a lakosság közműszolgáltatással való ellátása szempontjából stratégiailag kiemelt közszolgáltatást lát el - foglalja össze a helyzet kormányzati hátterét az energiainfo.hu.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!