szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Törő Csaba, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa szerint a magyar kormány alkalmazkodóképességét és következetességét bizonyítja, hogy az uniós pénzügyminiszterek (Ecofin) pénteken úgy döntöttek: megszüntetik a Magyarország elleni túlzottdeficit-eljárást, ugyanakkor a siker politikai hatása szerinte korlátozott. Vida Krisztina, az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpontja Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa szerint a döntés"a pénztárcánknak is" jót tesz.

Törő Csaba az MTI-nek kifejtette: a döntés belpolitikai üzenete az, hogy "nem voltak hiábavalóak" a kormány takarékossági intézkedései. Most látszik, hogy ezeknek volt értelmük, hiszen Magyarország végül kikerült az eljárásból.

A szakértő kiemelte: nemzetközi, uniós szempontból is jelentős a fordulat az EU pénzügyminisztereinek döntése, ugyanis azt bizonyítja, hogy a kormány fegyelmezetten és következetesen, "mindenfajta politikai nézeteltérések és támadások közepette is" megtette a deficit leszorításához szükséges lépéseket. Azt mutatja, hogy a kormány ragaszkodott a céljaihoz, mert megértette, cselekednie kell, hogy megszűnjön a túlzottdeficit-eljárás jelentette nyomás - mondta. Hozzátette: az is leszűrhető ebből az eredményből, hogy Magyarországon "van politikai fegyelem, és van gazdasági következetesség".

Az EU-nak el kell ismernie...

Bármennyire vannak is más témákban viták Magyarország és az EU között, azt az uniónak el kellett ismernie, hogy "lehetséges ilyen nehéz körülmények közepette is sikeres gazdaságpolitikát folytatni", amelynek az árát "itthon tudta vállalni a kormány", kifelé pedig megmutatta, hogy minderre a saját erejéből képes - mondta. Megjegyezte: látható, hogy a kormány "rugalmas alkalmazkodásra" képes, így ha vannak is nézeteltérései az EU-val, ezt a teljesítményt már nem lehetett elvitatni tőle.

A kutató ugyanakkor úgy látja, a pénteken elért siker politikai hatása korlátozott. Kifejtette: annak, hogy most elismerték a magyar kormány erőfeszítéseit, nincs közvetlen hatása más, sokkal inkább politikai vagy jogi jellegű vitákra, mert azokat külön kezelik. A többi kérdésben külön meg kell vívni a szükséges csatákat - közölte. Hozzáfűzte: "egy listán szerepelnek, mert magyar ügyek", de nem kapcsolódnak egymáshoz.

Törő Csaba szerint az EU-ban az egyes tagállamok esetében eltérően értékelnek egy konkrét helyzetet és az abból kiolvasható tendenciákat, folyamatokat. A magyar ügyek abban hasonlítanak egymásra, hogy általában "a lehető legrosszabb olvasatot és a lehető legóvatosabb álláspontot" fogadják el az unióban, nem optimistán, hanem más tagállamokkal összehasonlítva "mindig inkább gyanakvóbban, barátságtalanabbul és szigorúbban" értelmezik a helyzetet - magyarázta.

"9 év szégyenpadon"

Vida Krisztina az Ecofin döntésével kapcsolatban úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy Magyarország kilenc évig ült "a szégyenpadon", folyamatosan meghosszabbították a számára előírt határidőket, ami nem vet jó fényt egy országra. 

Ilyenre korábban nem volt példa, ezért "már tényleg itt volt az ideje", hogy az ország kikerüljön az eljárás alól. Ez nemcsak az ország hírnevének tesz jót, hanem "a pénztárcánknak is", hiszen így már nem fenyeget az a veszély, hogy uniós támogatásokat vonnak meg Magyarországtól - mutatott rá.

Kiemelte, a válság miatt szigorúbbak lettek a fiskális szabályok, így az EU valóban életbe lépteti a pénzügyi szankciókat. Míg korábban "mindenkinél egy darabig szemet hunytak", az euróövezet tagjaira akár a GDP 0,2 százalékát kitevő pénzbírságot szabhatnak ki, ha nem tudják az államháztartási hiányt három százalék alá szorítani - magyarázta. A szakértő szerint a pénzpiacoknak is kedvező üzenet Magyarország sikere, és politikai szempontból is fontos, azt mutatja, hogy az ország "stabilan áll a lábán", és a fiskális mutatói megfelelőek.

"Most nem kell félnünk egy újabb eljárástól"

Vida Krisztina úgy fogalmazott, egyes tagállamok "hosszabb kifutási időt kapnak, hogy rendbe tegyék a költségvetésüket", viszont korábban még nem volt rá példa, hogy egy ország olyan hosszú ideig álljon az eljárás alatt, mint Magyarország, és sokáig nem történt kedvező változás a gazdasági helyzetében. Ráadásul - Görögországhoz hasonlóan - Magyarország korábban valótlan adatokat közölt a költségvetéséről - mondta. Véleménye szerint ez a többi országhoz képest súlyosbította Magyarország helyzetét.

A kutató reméli, hogy Magyarország most már azonos megítélés alá esik a többi tagállammal. A magyar kormány bizonyított: három egymást követő évben három százalék alatt tudta tartani a költségvetési hiányt - hangsúlyozta. Hozzátette: "most nem kell attól félnünk", hogy ismét elindul az eljárás Magyarország ellen.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az EU-tagállamok pénzügyminisztereinek döntését ismertetve pénteken közölte: megszüntették a Magyarország ellen a túlzott mértékű költségvetési hiány miatt 2004 óta folyó eljárást. A tárcavezető szavai szerint Magyarország rendbe tette az államháztartását, és "ma mentesült az eljárás hatálya alól". Az Ecofin pénteki döntésével formai értelemben is pont került az ügyre, és a túlzottdeficit-eljárás megszüntetése haladéktalanul - az EU hivatalos lapjában való megjelenéssel egy időben - hatályba lép.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!