Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A bankok megoldhatatlannak tartják a kormány egyes kéréseit a devizahitelek forintosításával kapcsolatban, de vannak ellenvélemények a piacon. Ha az MNB besegít, nem elképzelhetetlen a történet.
A bankok szerint lehetetlen olyan csomagot előállítani, amivel egyszerre eltűnik a devizakockázat, lerövidül a futamidő, és mindehhez a kormány nem nyújt segítséget. Azonban ha a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is besegít, akkor már nem annyira elképzelhetetlen a történet – írja blogján Zsiday Viktor. Azt egyébként, hogy az MNB szerepet kaphat a devizahitelek átváltásában már a Nemzetgazdasági Minisztérium is jelezte augusztus elején.
A befektetési szakértő szerint ha valóban forintosítani akarják a devizahiteleket, akkor ahhoz az MNB kell, hogy adja a devizát, különben felfordulás lenne a forintpiacon. Mivel az MNB-deviza bekerülési ára alacsonyabb, mint a jelenlegi ár, elvileg nem realizál veszteséget, ha a piacinál olcsóbban adja a bankoknak (csak elmarad a nyeresége), így ez nem terheli a költségvetést.
Ugyanakkor a kormány a hitelek rövidülését is szeretné elérni, erre viszont csakis egyetlen mód van Zsiday szerint. Változatlan törlesztőrészletekkel úgy tud rövidülni a hitel, ha leviszik a kamatszintjét. Erre több megoldás kínálkozhat. Az egyik, hogy diktátumként megszabják a bankoknak, hogy a devizából átalakított forinthitelek kamata nem lehet magasabb egy bizonyos szintnél. A másik, hogy az MNB külön forrást biztosít ezekhez az átalakított hitelekhez, hasonlóan a vállalkozóknak már juttatott hitelekhez, például 2,5 százalékon nyújtva forrást a bankoknak. Itt is előfordulhat, hogy az olcsó forrásért cserébe megszabják a maximális kamatszint mértékét, tehát a banki marzsokat lecsökkenthetik.
A bankok nyereségessége tartósan csökkenhet, ha a hazai szabályozás egy olyan irányba mozdulna el, amely tartósan csökkenti a bankok kamatmarzsát, azaz hasznát. A nagy válság (29-33) után egyébként az USA-ban is sok évtizeden át rigorózus szabályozások voltak arra vonatkozóan, hogy milyen kamatot lehet fizetni a betétekre, mennyit lehet kérni a hitelekért, és ebből egyérteműen adódott, hogy mekkora lehet a bankok nyeresége. Zsiday szerint ilyen környezetben azonban a bankok befektetői szempontból unalmas, alacsony megtérülésű közművekké válhatnak.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.