szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Svájc kiadja a banktitkot, ami azzal járhat, hogy a kormány kivetheti a tervezett 35 százalékos forrásadót az adóelkerülési céllal kivitt pénzekre.

Magyarország és a Svájci Államszövetség 2013. szeptember 12-én új kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt kötött, amelyet a magyar kormány pénteken nyújtott be ratifikálásra az Országgyűlésnek. Az új egyezmény az 1981-est váltja majd fel. Ez Magyarország egyik legrégebben aláírt, még alkalmazandó adóegyezménye, és információcseréről nem rendelkezik.

Az új egyezmény  szerint - többek között - változnak az osztalék adóztatásának szabályai: a forrásország által kivethető adó maximuma 5 százalékponttal növekszik. A jelenleg hatályos adóegyezmény ugyanis az osztalékjövedelemre 10 százalék forrásadó kivetését teszi lehetővé a kifizetés országában, míg az új alapján a maximális forrásadó 15 százalék lesz - írja az Adózóna. Az új egyezmény a jelenlegihez hasonlóan az OECD Modellegyezmény szabályait követi, de annak a 2008. évi felülvizsgálata alapján - a jelenlegi nemzetközi standardoknak megfelelően - lehetővé teszi az információcsere széleskörű alkalmazását az illetékes adóhatóságok között.

Fontos, hogy az információcserének szigorú szabályai vannak. Az illetékes adóhatóság csak akkor élhet e lehetőséggel - például, ha alapos a gyanú arra, hogy a vizsgált adóalanyok valamilyen adóelkerülési technikát alkalmaztak -, ha már kimerítette valamennyi, a nemzeti adószabályai által elérhető információforrást.

Az eddigi gyakorlat nem jelentett automatikus információcserét, hanem forrásadó-levonást a magyar illetőségű személyek, vállalkozások svájci számláin keletkezett kamatjövedelméből, melynek 75 százalékát utalták minden év június 30-áig a Magyar Államkincstár számlájára, 25 százalékát megtartva. A forrásadó mértéke az irányelv alapján meghatározott, az utóbbi években fokozatosan emelkedett, jelenleg 35 százalék. Svájc tehát banktitkokat - és így az “adóoptimalizálást” sajátosan értelmező számlatulajdonosok adatait - végül is jelenleg nem ad ki a megállapodást aláíró országoknak, de megsarcolja a titkos vagyonokat.

Az új egyezmény ezzel szemben hatalmas lépést tenne az információ- és adatnyilvánosság irányába, amely hozzá segítené az adóhatóságot a svájci bankokban betétekkel rendelkező honfitársaink adatainak megismeréséhez - és eltitkolt bevételeik megadóztatásához. A témáról még itt olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!