Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Míg a nyugati társadalmakban az emberek többsége azért küzd, hogy minél jobb állása és több pénze legyen, Mark Boyle úgy döntött, hogy megpróbál pénz nélkül élni. Az ír férfi korábban egy bioélelmiszerekkel foglalkozó cégben töltött be vezető pozícióit, ám ennél tovább akart menni: ki akarta zárni azt, hogy pénzt használjon. Írt egy listát, hogy milyen alapdolgokra van szüksége az élethez, azután fogta magát, és elment önkénteskedni egy biofarmra.
Míg a nyugati társadalmakban az emberek többsége azért küzd, hogy minél jobb állása és több pénze legyen, Mark Boyle úgy döntött, hogy megpróbál pénz, bankszámla nélkül élni. Az ír férfi korábban egy bioélelmiszerekkel foglalkozó cégben töltött be vezető pozícióit, ám ennél tovább akart menni: ki akarta zárni azt, hogy pénzt használjon – írja a World Observer. Erre a lépésre akkor szánta rá magát, amikor jachtján épp egyik barátjával iszogatott. Meglátása szerint a pénz elkülönít minket saját tevékenységeinktől.
A csak Moneyless Mannek (Pénznélküli Embernek) nevezett Boyle-nak időközben már saját Wikipédia oldala is lett, a 2009 eleje óta pénz nélkül élő ír ugyanakkor nem teljesen a nulláról vetette bele magát az ismeretlenbe. Először is vette egy lakókocsit, hogy legyen hol laknia, és beruházott egy fatüzeléses sütőbe is. Ezen kívül ugyanakkor igyekezett csak a természet adta dolgokhoz ragaszkodni: írt egy listát, hogy pontosan milyen alapvető dolgokra is van szüksége, és igyekezett úgy alakítani életét, hogy azokat be tudja szerezni. Élelmezését például saját termesztésből oldja meg – egy biofarmon önkénteskedik –, az ételek elkészítéséhez fát gyűjt az erdőből, mosakodni pedig a közeli folyó vizét használja, szappant is saját maga készít. A saját kezű növénytermesztéssel pedig azt is kiküszöböli, hogy rengeteg étel menjen a kukába: az élelmiszernek mindössze 5 százalékát pazarolja el.
A környéken történő közlekedésre egy biciklit használ, teljesen lekapcsolódott az áramszolgáltatásról is – méhviaszos gyertyával világít, ha szükséges, és egy kisebb napkollektort használ, ha mégis áramra van szüksége –, vécépapírnak pedig a helyi újságokat használja. A területen, melyet művel, komposztál is, így trágyázni tudja a földet is.
Sokan antikapitalistának mondják, ám ő állítása szerint nincsen semmilyen ideológia ellen. Inkább természet-, közösség és boldogságbarát. Elmondása szerint mióta kiköltözött a pénz nélküli világba, nem volt beteg, sokkal fittebb, és soha nem volt boldogabb eddigi életében. Holnaptól kezdve természetesen nem élhetünk így mindannyian, ám kisebb közösségek elgondolkozhatnak hasonló megoldásokon.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.