szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Időről időre felbukkannak olyan összehasonlító grafikonok, melyek azt igyekeznek bemutatni, hogy összecsengés látható a korábbi és a mostani tőzsdei folyamatok között. Most az 1987-es grafikont rángattak elő és az akkori amerikai tőzsdei emelkedést – és későbbi zuhanást – hasonlítgatják közgazdászok össze a mostani helyzettel.

Mindig van egy grafikon, amelynek segítségével előre lehet jelezni a tőzsdei zuhanást. Legalábbis időről időre felbukkannak olyan összehasonlító grafikonok, melyek azt igyekeznek bemutatni, hogy összecsengés látható a korábbi és a mostani tőzsdei folyamatok között (tavaly decemberben egy 1929-es chartot húztak elő). Most az 1987-es grafikont rángattak elő és az akkori amerikai tőzsdei emelkedést – és későbbi zuhanást – hasonlítgatják össze a mostani helyzettel – írja a MarketWatch.

Jim Paulsen, a Wells Capital Management fő befektetési stratégája és közgazdásza egy jegyzetében nemrég azt írta, hogy a napokban elhagytuk azt a napmennyiséget, amennyi ideje például az 1982-es tőzsdei száguldás tartott (1274 napig tartott ez), és utána beszakadtak az indexek. 37 nap múlva történt a zuhanás, akkor az S&P 500-as index legnagyobb napi zuhanását volt kénytelen elkönyvelni. Paulsen nem azt mondja, hogy egy nap alatt 20 százalékos esés jöhet, de benne lehet a pakliban egy 10 százalékos korrekció a következő hónapokban.

Az 1982-es bikapiac 1274 napig tartott
Wells Capital Management

Sokan ugyanakkor megkérdőjelezik az ilyen összehasonlítások alapjait, mivel hasonló felfutások másik időpontokban is előfordultak, és mégsem jött összeomlás. Egyesek arra is felhívták a figyelmet, hogy ez a fajta adatbányászat igen veszélyes, mivel egyes elemzők addig igyekeznek kisajtolni értelmesnek tűnő információt az adatokból, ameddig ki nem jön valamilyen minta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!