szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2010 óta összesen 44 esetben kezdeményeztek adóhatósági vizsgálatot miniszteri utasításra. A Nemzetgazdasági Minisztérium az Átlátszó portál érdeklődésére kifejtette, hogy azt a későbbi adótitkot, hogy Varga Mihály miniszter utasítja a NAV-ot az RTL vizsgálatára, azért lehetett még nyilvánosságra hozni, mert akkor a vizsgálat még nem kezdődött meg, illetve azt állítja az NGM, hogy akár véletlenszerűen is kiválaszthatták a céget az ellenőrzésre.

Összesen 44 cégre küldte ki a nemzetgazdasági miniszter a NAV-ot 2010 óta – írja az Átlátszó blogja. Az Átlátszó ugyanis közérdekű adatigénylést adott be a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz (NGM), melyben kíváncsiak voltak arra, hogy mely cégekhez küldték ki az adóhatóság dolgozóit kifejezetten a miniszter utasítására. A kérdés azért is bír relevanciával, mivel Varga Mihály korábban utasította a NAV-ot, hogy végezzenek vizsgálatot az RTL Klubnál.

Az Átlátszónak a minisztérium azt válaszolta, hogy a cégek nevét nem tudják kiadni, mivel azok adótitoknak minősülnek, ám annyit közöltek, hogy a miniszter 44 esetben kezdeményezte ilyen eljárás lefolytatását 2010 óta. Az Átlátszó ugyanakkor arra is rákérdezett, hogy ha valamilyen megelőző vizsgálódás alapján csak utólag utasított a miniszter felülellenőrzésre, akkor Varga felhívására ki és hogyan vizsgálta az RTL szerződéseit, különös tekintettel arra, hogy adóvizsgálatot csak a NAV folytathat le, mert nála vannak meg az ehhez szükséges garanciák, például a nála kezelt adatból lesz adótitok, a minisztérium nem.

Az NGM minderre azt válaszolta, hogy felülellenőrzési eljárást azért hozta létre a jogalkotó, hogy egy esetleges alsóbb fokú adóhatóság által elkövetett jogszabálysértést ezen eljárás keretében orvosolni lehessen. A felülellenőrzés elrendelése nem csak az adóhatóság által korábban nem értékelt új tény vagy körülmény miatt történhet, hanem például véletlenszerű kiválasztás alapján is. Az RTL Klubban kapcsolatos ügyben az ellenőrzés elrendelésének ténye csak egy adóhatósági eljárás megindítását jelenti. Ennek megfelelően a nemzetgazdasági miniszter nem tehetett olyan megállapítást, amely az adóhatóság eljárására vonatkozott volna. A portál azt írja, hogy ez lényegében azt jelenti, hogy azt a későbbi adótitkot, hogy Varga Mihály miniszter utasítja a NAV-ot az RTL vizsgálatára, azért lehetett még nyilvánosságra hozni, mert akkor a vizsgálat még nem kezdődött meg, illetve – a konkrét ügyről tájékoztatást nem adva – azt állítja az NGM, hogy akár véletlenszerűen is kiválaszthatták az RTL-t ellenőrzésre.

További részleteket itt lehet olvasni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!