szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ugyanazon a helyen ragadt be Magyarország a Világbank 2015-ös Doing Business rangsorán, mint tavaly, a régiós országok ugyanakkor jelentősen javítottak helyzetükön. Csehország, Bulgária és Románia is lehagyott bennünket.

A Világbank publikálta a 2015-ös Doing Business rangsorát, amely azt mutatja, hogy mennyire éri meg vállalkozni egy adott országban. A tanulmányban a vállalkozások működéséhez kapcsolódó tíz területet vizsgálnak: cégalapítás; építések engedélyezése; villamos hálózatra csatlakozás; tulajdoni bejegyzés; hitelhez jutás; befektetővédelem; adófizetés; külkereskedelem; jogérvényesítés; fizetésképtelenség rendezése. Az idei listán a 189 állam közül Magyarország az 54. helyet foglalja el, ugyanazt a pozíciót, mint egy évvel korábban.

Magyarország az 54. helyet foglalja el
Doing Business 2015

A kelet-közép-európai régióból Észtország áll az élen, a 17. helyet csípték el, őket követik az osztrákok (21. hely), a lettek (23. pozíció), litvánok (24. hely), a lengyelek (32. hely), szlovákok (37. hely). De Bulgária, Csehország és még Románia is megelőz minket (38., 44. és 48. helyezés). Utóbbi három ország a tavalyi rangsorban még bőven utánunk kullogott.

A Portfolio.hu azt írja, hogy a régió országai közül – Szlovéniát leszámítva – mindenki megőrizte vagy javított a pozícióján: Szlovákia 12, Románia 15, Ukrajna 16, Bulgária 20, Horvátország 24, Csehország 31 helyet lépett előre a rangsorban, hazánk maradt az 54. helyen, míg Szlovénia 18 hellyel lejjebb csúszott a listán.

A lap a tanulmányt ismertetve azt írja, hogy Magyarország versenyképessége abszolút értelemben – a különböző almutatókat változásait figyelembe véve – stagnál, azonban relatív versenyképességünk romlik a többi régiós országhoz képest. Hazánk lemaradása az új vállalkozások indításának nehézségeivel, az építési engedélyek kezelésével, az elektromos áram bevezetésének problematikájával, a befektetői védelemmel, illetve az adófizetés terheivel magyarázható, igaz utóbbi téren hazánk 7 helyet javított az előző évhez képest a Doing Business felmérése szerint.

A lista első három helyén Szingapúr, Új-Zéland és Hongkong áll, a rangsor végén pedig a Közép-afrikai Köztársaság, Líbia és Eritrea található.

Az NGM szerint minden csupa javulás

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NMG) közleményében azt írta, hogy négy helyet lépett előre Magyarország tavalyi évhez képest, így 189 vizsgált ország közül az 54. lett. A Doing Business által vizsgált cégalapítási feltételek szigorodása ellenére Magyarország magas pontszámot ért el az új vállalkozás megindításához kapcsolódó szabályozás minőségének megítélésében. Az NGM kiemeli, hogy a jelentés alapján pozitív fejlemény a hitelhez jutás feltételeinek egyszerűsítése is. Magyarország helyezésének értékét tovább növeli a miniszérium szerint, hogy egy általában az üzleti működés szempontjait figyelembe vevő globális környezetben tudta javítani versenyképességi pozícióját: a Doing Business által vizsgált országok 80 százalékában javultak a versenyképességi mutatók, és ebben az európai–közép-ázsiai régió országai különösen élen jártak. A közép-kelet-európai EU-tagállamok közül Magyarország mellett Csehország és Románia versenyképességi helyzete javult (a románok, csehek, szlovákok bolgárok rendkívüli mértékben javultak, ahogy ezt írtuk is fentebb, nálunk inkább stagnálás látható – a szerk.). A Világbank a korábbitól eltérő módszertan alapján készítette el jelentését, így a tavaly elért szintén 54. helyezés átszámolva az idei szabályok szerint az 58. pozíciónak felel meg – zárul a közlemény.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!