Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
Ugyanazon a helyen ragadt be Magyarország a Világbank 2015-ös Doing Business rangsorán, mint tavaly, a régiós országok ugyanakkor jelentősen javítottak helyzetükön. Csehország, Bulgária és Románia is lehagyott bennünket.
A Világbank publikálta a 2015-ös Doing Business rangsorát, amely azt mutatja, hogy mennyire éri meg vállalkozni egy adott országban. A tanulmányban a vállalkozások működéséhez kapcsolódó tíz területet vizsgálnak: cégalapítás; építések engedélyezése; villamos hálózatra csatlakozás; tulajdoni bejegyzés; hitelhez jutás; befektetővédelem; adófizetés; külkereskedelem; jogérvényesítés; fizetésképtelenség rendezése. Az idei listán a 189 állam közül Magyarország az 54. helyet foglalja el, ugyanazt a pozíciót, mint egy évvel korábban.
A kelet-közép-európai régióból Észtország áll az élen, a 17. helyet csípték el, őket követik az osztrákok (21. hely), a lettek (23. pozíció), litvánok (24. hely), a lengyelek (32. hely), szlovákok (37. hely). De Bulgária, Csehország és még Románia is megelőz minket (38., 44. és 48. helyezés). Utóbbi három ország a tavalyi rangsorban még bőven utánunk kullogott.
A Portfolio.hu azt írja, hogy a régió országai közül – Szlovéniát leszámítva – mindenki megőrizte vagy javított a pozícióján: Szlovákia 12, Románia 15, Ukrajna 16, Bulgária 20, Horvátország 24, Csehország 31 helyet lépett előre a rangsorban, hazánk maradt az 54. helyen, míg Szlovénia 18 hellyel lejjebb csúszott a listán.
A lap a tanulmányt ismertetve azt írja, hogy Magyarország versenyképessége abszolút értelemben – a különböző almutatókat változásait figyelembe véve – stagnál, azonban relatív versenyképességünk romlik a többi régiós országhoz képest. Hazánk lemaradása az új vállalkozások indításának nehézségeivel, az építési engedélyek kezelésével, az elektromos áram bevezetésének problematikájával, a befektetői védelemmel, illetve az adófizetés terheivel magyarázható, igaz utóbbi téren hazánk 7 helyet javított az előző évhez képest a Doing Business felmérése szerint.
A lista első három helyén Szingapúr, Új-Zéland és Hongkong áll, a rangsor végén pedig a Közép-afrikai Köztársaság, Líbia és Eritrea található.
Az NGM szerint minden csupa javulás
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NMG) közleményében azt írta, hogy négy helyet lépett előre Magyarország tavalyi évhez képest, így 189 vizsgált ország közül az 54. lett. A Doing Business által vizsgált cégalapítási feltételek szigorodása ellenére Magyarország magas pontszámot ért el az új vállalkozás megindításához kapcsolódó szabályozás minőségének megítélésében. Az NGM kiemeli, hogy a jelentés alapján pozitív fejlemény a hitelhez jutás feltételeinek egyszerűsítése is. Magyarország helyezésének értékét tovább növeli a miniszérium szerint, hogy egy általában az üzleti működés szempontjait figyelembe vevő globális környezetben tudta javítani versenyképességi pozícióját: a Doing Business által vizsgált országok 80 százalékában javultak a versenyképességi mutatók, és ebben az európai–közép-ázsiai régió országai különösen élen jártak. A közép-kelet-európai EU-tagállamok közül Magyarország mellett Csehország és Románia versenyképességi helyzete javult (a románok, csehek, szlovákok bolgárok rendkívüli mértékben javultak, ahogy ezt írtuk is fentebb, nálunk inkább stagnálás látható – a szerk.). A Világbank a korábbitól eltérő módszertan alapján készítette el jelentését, így a tavaly elért szintén 54. helyezés átszámolva az idei szabályok szerint az 58. pozíciónak felel meg – zárul a közlemény.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Az Evergrande csődje óta tudhatjuk: elég nagy bajok vannak a kínai ingatlanszektorral. A fejlesztők most is abban reménykedtek, hogy az állam kisegíti őket, Peking azonban csalódást keltett. A kínaiak igazi problémáját azonban semmilyen tőkeinjekció nem tudná megoldani.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”
Ajánló a HVG legfrissebb számából.