szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy jubileumi Fabergé-tojást árvereztek el Budapesten. A Romanov orosz uralkodóház hatalomra kerülésének háromszázadik évfordulójára 1913-ban készült darabot tízmillió forintért vitte el egy telefonos licitáló a Biksady Galéria csütörtök esti aukcióján.

Ritkaság, hogy Fabergé-tojás bukkan fel magyarországi árverésen - közölte az aukciót megelőzően Sipos Tünde művészettörténész, a galéria műtárgybecsüse. 

A Fabergé-tojás licitje hétmillió forintról indult. A műtárgy finom minőségi ezüstből készült, belseje aranyozott. Felső részén a kétfejű koronás sast ábrázoló cári címer látható, és szerepel rajta a műhely jelzése, a Moszkva, 1908-1917 fémjel, két végén pedig orientális ametiszt díszíti. A tojás ugyan nem egyedi, de nem készült belőle sok példány - mondta el Sipos Tünde. 

A Budapesten elárverezett Fabergé-alkotás nyugat-európai gyűjtőtől származik, csakúgy mint az a tojás, amelyet a híres aranyműves kortársa, Pavel Akimov Ovcsinyikov készített, szintén a jubileum alkalmából. Utóbbi hatmillió forintért cserélt gazdát. Az aukción a gyűjtő több mint tíz orosz ékszertojására lehetett licitálni.

A Fabergé-tojások világhírűvé vált egyedi darabjai közül az elsőt III. Sándor megrendelésére tervezte Peter Carl Fabergé, az Oroszországban élő francia származású aranyműves. Az uralkodó húsvétra akart kedveskedni feleségének. Az ékszertojásokból végül hagyomány lett, a cári családnak készült 50-ből 42 maradt fent. Készültek egyedi tojások más tehetős famíliák, például Kelch a  Rothschild család számára is.

Az arany és ezüst felhasználásával készült tojásokat drágakő berakások díszítik. "De maga a zománctechnika az, ami különlegessé teszi őket" - hangsúlyozta Sipos Tünde.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!