szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Eurostat több szempont alapján mérte az EU-polgárok elégedettségét. A bolgárok 4,8 ponttal az abszolút sereghajtók, a magyar 6,2 pont hátulról a második helyezéshez volt elég, igaz, ugyanekkora pontszám jött ki a portugálok, a görögök és a ciprusiak válaszaiból. A felmérésből az is kiderült, hogy az EU-n kívüli európai országok állampolgárai nagyon jól elvannak uniós tagság nélkül.

Újfajta statisztikákat közölt hétfőn az Eurostat uniós statisztikai hivatal arról, hogy mennyire elégedettek az unió lakói életükkel. Magyarország az uniós átlagnál elégedetlenebb, de a megkérdezettek a közepesnél jobbra értékelték életkörülményeiket.

A statisztikák részleteit az Eurostat honlapján tudja átböngészni.

A megkérdezetteknek életük különféle területeit kellett osztályozniuk egy nullától tíz pontig terjedő skálán. Az uniós átlag 7,1 lett, ennyire elégedett az átlagos uniós polgár az életével. Magyarországon 6,2 pontos átlag jött ki a különböző pontszámok összesítésével.

Hátulról másodikak vagyunk

A felmérésről szóló MTI-hírből nem derül ki, de a magyarok eredménye, a 6,2 pont, hátulról a második (a görögökkel, a ciprusiakkal és a portugálokkal egyetemben). Csak a bolgárok érzik magukat rosszabbul az EU-ban. A horvátok 6,3 ponttal előztek be, a korábbi keleti blokk országaiban mindenfelé jobb az átlag: Csehországban 6,9, Észtországban és Lettországban 6,5, Litvániában 6,7, Lengyelországban 7,3, Romániában 7,2, Szlovákiában és Szlovéniában pedig 7,0.

Az EU kimagaslóan elégedett polgárai a dánok, a finnek és a svédek, ahol 8-8 pont jött ki. A legelégedetlenebbek a bolgárok, ahol az átlagpontszám mindössze 4,8.

Szempontok

Az összesített országonkénti átlagpontszám nyolc különböző életkörülmény osztályzatából jött ki. A statisztikusok az emberi kapcsolatok, a lakáskörülmények, a közlekedéssel töltött idő, a lakókörnyezet, a zöldterületek és szabadidős lehetőségek, a munkahely, az időfelhasználás és a pénzügyi helyzet megítélésére kérték a megkérdezetteket.

A magyarok a legmagasabb pontszámot, 7,6-ot a személyes kapcsolatok megítélésnek adták, a legalacsonyabbat, 5,2-t pedig pénzügyi helyzetüknek. Ez utóbbit az átlag európai is csak 6 pontra értékelte a 10-es skálán.

AFP / Julian Stratenschulte

A megkérdezett magyarok a lakhatási körülményeikre 6,8 pontot, a munkába járás idejére 7,1, lakókörnyezetükre 6,5, a zöldterületekre és szabadidős lehetőségekre 6,2, munkahelyükre 7,1, időbeosztásukra 6,3 pontot adtak a lehetséges 10-ből.

A kimutatás néhány unión kívüli országra is kiterjed. Így a tagjelölt Szerbiáról kiderült, hogy az ott élők alig valamivel elégedettebbek az uniós sereghajtó bolgároknál: 4,9 pontra értékelték életkörülményeiket.

Jól elvannak az EU-n kívül

A statisztikában Izland, Norvégia és Svájc is szerepel. Mindhárom ország lakói az uniós átlagnál elégedettebbek életükkel. Az izlandiak és a svájciak 8, a norvégok 7,9 pontra értékelték saját életüket. Mindhárom országban alig van olyan mutató, amely 8-asnál rosszabb értékelést ért el az elégedettség kutatásakor.

A kimutatás a 16 évnél idősebbek elégedettségét vizsgálta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!