szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az elmúlt 10 évben csak háromszor volt negyedéves szinten veszteséges a bank, most itt a negyedik. De nem kell temetni a regionálissá nőtt csoportot, a korrigált eredmény jókora profitot mutat.

Nyereséget, közel 16 milliárdos profitot vártak az elemzők az OTP Bankcsoporttól az idei harmadik negyedéves tevékenysége alapján, ezzel szemben 3,6 milliárd forint – konszolidált adózás utáni – veszteséget könyvelt el. (Egy éve ugyanekkor 34 milliárdos nyereség jött össze.)

Az elmúlt tíz évet nézve most negyedszer fordul elő, hogy negyedéves szinten veszteséget szenved az OTP.

A mínusznak elsősorban az az oka, hogy Romániában a bank úgy döntött, a svájci frankban levő jelzáloghiteleket átváltja lejre vagy euróra, részlegesen elenged tartozást a magánszemélyeknek. Emiatt – az ebből fakadó veszteségre – úgynevezett céltartalékot képzett, ez fordította az eredményt mínuszba. De az Orbán-kormány intézkedése is okozott sokmilliárdos tételt a magyarországi anyabanknál. A devizahitelek forintosítása miatt 6,5 milliárd forintos negatív tétel jelent meg.

A brókerbotrányoknál a befektetővédelmi és betétbiztosítási alapok magyarországi bankokra háruló feltöltési kötelezettsége is komoly tételt jelent az OTP-nek is. (Érthető, hogy sok más itt működő bank, alapkezelő, más pénzügyi vállalkozás is kritizálta, hogy nekik kell állniuk a brókerbotrány cechének nagy részét, holott néhány, tőlük teljesen független brókercég okozta a galibát.) Az OTP gyorsjelentése szerint az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA), a Befektető-védelmi Alap (BEVA) és a Szanálási Alap felé 2015-ben fizetendő összeg az OTP esetében mintegy 7 milliárd forint; az OTP Bank saját becslése alapján 2016-ban összességében mintegy 10 milliárd forint befizetési kötelezettség terhelheti az OTP magyarországi csoporttagjait.

Nem kell temetni egyáltalán a regionális bankcsoporttá nőtt OTP-t. Ezt jelzi az is, hogy – amint a Portfolio.hu ki is emeli – vártnál magasabb lett a bank bevétele, működési eredménye és a korrigált adózott eredménye is, csökkentek a működési költségek. Sőt, a korrigált profit jócskán felülmúlta az elemzők becslését is. Elemzők 27 milliárdok korrigált nyereségre számítottak, de az végül 34,6 milliárd forint lett.

A magyar állam két hete kiszállt az OTP-ből, eladta a több mint 5 százalékos tulajdonrészét, körülbelül 80 milliárd forint ütötte az állam markát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!